İstanbullulara 1 Saat Kazandıracak Hat Açıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İstanbullulara 1 Saat Kazandıracak Hat Açıldı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 76.6 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hattını hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İstanbul’un 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak” dedi. 

HALKALI-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında 2013 yılından beri süren yenileme çalışmaları tamamlandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 76.6 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hattını hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İstanbul’un 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak” dedi.

“Gebze-Halkalı banliyö tren hattının ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” sözleri ile konuşmasına başlayan Erdoğan, “Eskiden 185 dakikada kat edilebilen mesafe iken 115 dakikaya inerek İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul’un trafik yoğunluğu en çok olan hat günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Normalde 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu hat ulaştıracak. 10 ilçe bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Marmaray’la birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat diğer hatlara entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde önemli rahatlamaya yol açacak. Bu hatta çalışacak 440 vagondan 300’ünün ülkemizde üretilmiş olmasıyla da iftihar ediyoruz” dedi.

8.5 milyar lira harcandı 
Erdoğan şunları söyledi:

“Yaklaşık 8,5 milyar lira harcanan hattın şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu hatla birlikte İstanbul’un 170 km olan raylı sistem uzunluğu 233 kilometreye çıkıyor. 1994 yılında şehrimizin ulaşım sorunun çözümünün raylı sistemden geçtiğini görmüştük. Osmanlı döneminde Karaköy-Beyoğlu arasında yapılan tünel dünyanın en eski 2’nci metrosudur. Ancak daha sonraki yöneticiler İstanbul’u ulaşımda bir batağa saptamıştır. Taksim-4.Levent arasındaki metroyu kurmaya başladık. İlk metro hattını 2000 yılında hizmete aldık. Bugün 233 kilometreye kadar çıkardık. Hedefimiz ilk etapta 500, sonra 1100 kilometreye ulaşmaktır.”

Kaynak: HARBİ

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.