İstanbul’daki Binaların Yarısı Kaçak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Eylül 2018

İstanbul’daki Binaların Yarısı Kaçak

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa İstanbul’un her ilçesinde yüzde 50 oranında kaçak yapı olduğunu, bu sorunun uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaçak ve ruhsatsız evlerin imar barışıyla kayıt altına alınacağını belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde yüzde 50 oranında kaçak yapı var. Bu sorunu çözmek için alanda uzman kişiler tarafından komisyon kurulup, aylarca çalışmak gerekiyor” dedi.

Türkiye’deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan İmar Barışı için başvurular sadece edevlet üzerinden yapılabiliyor, Ruhsatsız, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsayan İmar Barışı için başvurular 31 Ekim’e kadar ödemeler ise 31 Aralık’a kadar sürecek.
İmar Barışının vatandaşa birçok faydası olduğunu söyleyen Aşa, “Bu yasadan faydalananlar, bugüne kadar herhangi bir abonelik alamamışlarsa, her türlü alt yapıdan yararlanmaya başlıyorlar. Haklarında devam eden bir mahkeme süreci varsa, bu ortadan kalkıyor. Bir yıkım kararı varsa, iptal oluyor” diye konuştu.

2 MİLYAR LİRA GELİR ELDE EDİLDİ
01.01.2017 tarihinden önce yapılmış olan kaçak veya imar dışı yapılmış olan binalardaki sorunları çözmek için kayıt altına almak için İmar Barışının başlatıldığını bunun af değil ‘barış’ olduğunu belirten Aşa. “Şimdiye kadar 4 buçuk milyon kişi başvurdu, 2 milyar lira gelir elde edildi” ifadelerini kullandı.
İstanbul’da binaların yüzde 50’ye yakının kaçak olduğunu söyleyen Aşa,”3 milyona yakın binanın mülkiyet hakları, bağımsız bölümleri belli değil veya kayıtları hiç yok. İstanbul’un hemen hemen her ilçesinde kaçak yapı var. Ama bu yapıların en yoğun olduğu ilçeler Şişli Gülbağ, Fulyanın bir kısmı, Kağıthane’nin birçok mahallesi, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Güngören gibi hangi ilçeye gitsek önümüze bu yapılar çıkıyor” dedi.

KOMİSYON KURULSUN”
Bu sorunu çözmek için komisyon kurulmasını öneren Aşa, “Emlakçısı, şehir plancısı, hukukçusu yani gayrimenkul ile ilgili kim varsa uzmanların oluşturduğu bir komisyon olmalı. Bu süreç iyi
yönetilirse vatandaşa faydası var, kayıt dışı binası kayıt altına alınacak, cezalar affediliyor, hakkında açılan dava varsa mahkemesi devam ediyorsa düşüyor, hakkında kesilen ve ödenmeyen ceza varsa bu affediliyor” diye konuştu.

EKONOMİ CANLANACAK”
Kayıt dışında olan evler yüzünden kentsel dönüşümün de sağlıklı bir şekilde yürütülemediğini belirten Aşa, “İmar Barışıyla ekonomi canlanacak. Eski evlere bankalar kredi vermiyordu; kayıt altına alındıktan sonra alabilecekler. Gayrimenkul sektöründe 200’den fazla alt ve yan sanayiye iş sağlayan sektör var, bunların başında bankacılık sektörü geliyor ki bu yasal süreç ilgili sektörlerin canlanıp iş yapması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR SADECE E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR
Başvurular sadece e-devlet üzerinden yapıldığını hatırlatan Aşa, “Faydalanmak isteyen vatandaşlar edevlet üzerinden İmar Barışı kısmına girip soruları cevaplıyor. Bu barış kapsamında istediğiniz gayrimenkulün. ada, parsel, adresi, imar bilgilerini giriyorsunuz. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemi seçiyorsunuz. Kayıt dışı olan neyiniz varsa. talebinizi de yazıyorsunuz. Sonra sistem sizi yönlendiriyor” dedi.

Share
299 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.