İstanbul’da Daha 30 Yıllık Gayrimenkul İşi Var | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

23 Nisan 2018

İstanbul’da Daha 30 Yıllık Gayrimenkul İşi Var

İstanbul’un yüzde 72’sinin kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini belirten Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, İstanbul’da önümüzde 30 yıl daha yapılacak iş olduğunu söyledi.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, İstanbul’un yüzde 72’sinin kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini, bunun da 15 milyon nüfuslu şehrin 10,5 milyonunun oturduğu konutların yeni baştan yapılması anlamına geldiğini belirterek, “Bu çok muazzam bir şey. İstanbul’da önümüzdeki 30 sene daha yapılacak iş var.” dedi.

Adnan Polat, “İş Dünyası Söyleşileri” kapsamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Geçen yıl referandumdan sonraki dönemde gayrimenkul fiyatlarında yaşanan düşüşü fark eden yatırımcıların gayrimenkul alımına yönelmesiyle satışlarda bir hareketlilik başladığını dile getiren Polat, son çeyrekten itibaren hızlanan gayrimenkul talebinin daha da artacağını düşündüğünü söyledi.

Bunun fiyatlara da etki edeceğini belirten Polat, “Aslında şu dönemlerde gayrimenkul yatırımı yapanlar bence doğru karar vermiş olur. Çünkü fiyatlar artacak. Gayrimenkul, bazı durgunluk dönemlerinden sonra dövizden, altından çok daha hızlı artıyor. Bunu bilen yatırımcı gayrimenkule döndü ve satışlarda hız başladı. Biz şu andaki gidişattan memnunuz.” diye konuştu.

“Konutbank tarzı bir yaklaşım gerekli”
Şu anda konut kredisi faizlerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Polat, orta gelir grubundakilerin gayrimenkul yatırımına girmesi için enflasyon ve faiz oranlarının düşmesi gerektiğini dile getirdi.
Polat, “Ben Cumhurbaşkanımıza katılıyorum. Bu faizleri aşağı indirmenin yolunu illa bulmamız lazım. Bu hayatın her alanın olduğu gibi, konut sektörünü de etkiliyor. Eğer faizler düşük olsa satışların daha da artacağına eminim.” dedi.

Konutbank’ın bu anlamda bir alternatif olup olmayacağına yönelik soruya Polat, “Konutbank tarzı bir yaklaşım gerekli. Çünkü Türkiye’nin yüzde 70’inin kentsel dönüşüme, değişime uğraması şart olduğu için, bununla ilgili bir fınans kurumunu olmasının faydalı olacağım düşünüyorum. Bunun faizleri aşağı çekmeye de etkisi olabilir, inşallah böyle bir şey yapılabilir.” yanıtını verdi.

Share
392 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.