İstanbul’da 22 AVM İnşaat Halinde | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İstanbul’da 22 AVM İnşaat Halinde

İnşaatı süren alışveriş merkezlerinin (AVM) tamamlanmasıyla 3 yıl içinde 44 yeni AVM hizmete açılacak. JLL Türkiye’nin raporuna göre, açılacak yeni AVM’lerle birlikte 2020 sonunda sayı 445’i bulacak 

JLL Türkiye’nin hazırladığı ve 2017 yılını kapsayan ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporuna göre, Türkiye’deki toplam AVM sayısının 3 yıl içinde 445’e çıkacağı ifade edildi.

İstanbul’da 114 AVM Var

Rapora göre, Türkiye genelindeki 401 AVM’de halihazırda yaklaşık 12.2 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan yer alıyor. İstanbul’daki AVM sayısı da 114 olarak araştırmaya yansırken, şehirdeki AVM’lerde ise 4.4 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan bulunduğu kaydedildi. Araştırmada, İstanbul’daki inşaat halinde olan 22 AVM’nin de yine 2020’nin sonuna kadar tamamlanacağı ortaya konuldu. Bu AVM’lerin tamamlanmasıyla İstanbul’daki toplam AVM sayısının 136’ya, ticari kiralanabilir alanın da 5.3 milyon metrekareye çıkmış olacağının altı çizildi.

Ankara’da ise 39 AVM’de toplam 1.6 milyon metrekare ticari kiralanabilir alanın yer aldığı bilgisi paylaşılırken, Başkent’te şu anda inşaat halinde olan AVM sayısının 8 olduğu belirtildi. Raporda, ticari gayrimenkul pazarındaki birincil kira rakamı 2017’de 70 Euro olarak hesaplandı.

JLL raporunda, AVM ve perakende sektörleri için 2018 tahminleri de yer aldı. Yeni alışveriş merkezi projelerinin sayısında görülen kademeli düşüş nedeniyle mevcut alışveriş merkezlerinde yeniden kiralama ve eskiyen alışveriş merkezlerinde ise yenilenme süreçlerinin önümüzdeki yıllarda gündeme gelmesi bekleniyor. Çalışmada, e-ticaret ve omni-channel (çoklu kanal) eğiliminin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye devam edeceği ve “deneyimsel mağazacılık” konseptinin öneminin giderek artacağı öngörüldü.

İstanbul’da ‘Merkezi İş Alanı’ (MİA) olarak nitelendirilen Levent-Maslak hattında yer alan ofislerdeki boşluk oranı da rapora, 2017’de yüzde 22.7 olarak yansıdı. Türkiye’de inşaat halinde olan alışveriş merkezlerinin (AVM) tamamlanmasıyla 2020 yılı sonuna kadar 44 yeni AVM açılacak.

Share
1644 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.