İstanbul’a 4 Bin Ucuz Konut Müjdesi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Şubat 2018

İstanbul’a 4 Bin Ucuz Konut Müjdesi

TOKİ Başkanı Turan, “İstanbul’da Silivri, Kayabaşı, Hoşdere ve Tuzla’da projeler yapacağız. İstanbul’da bu yıl 3500-4 bin konut arz etmiş olacağız” dedi. Turan, faizlerin % 1 ‘in altına inmesi gerektiğini de vurguladı. 
BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İstanbul’da Silivri, Kayabaşı, Hoşdere ve Tuzla bölgesinde yeni projeler yapacaklarına dikkati çekerek, “Amacımız sosyal konuta erişmek isteyen vatandaşlarımıza sosyal konut yapmak. İstanbul’da da bu hedeften vazgeçmiş değiliz. Silivri’de mart ayının ortalarında bin 400’e yakın konuta başlamış olacağız. Bu yıl içerisinde de kuralarını çekerek, seneye de teslim etmiş olacağız” diye konuştu.

Turan, Kayabaşı ve Hoşdere arasında bine yakın konuta bu yıl başlayacaklarını dile getirerek, “Tuzla’da orta gelir ve dar gelir grubuna sosyal konut anlamında yapacağımız konutlar var. İstanbul’da bu yıl 3 bin 500-4 bin konut arz etmiş olacağız. Silivri’deki konutlarımız daha uygun. Silivri’nin çok güzel bir yerinde. Şehir merkezine yaklaştıkça fiyatlar biraz daha yükselecektir” diye konuştu.

Faiz mutlaka %1’in altına inmeli 
TOKİ Başkanı Turan, faizlerin geldiği noktada ne konut edinmek isteyen vatandaşların, ne de konut veya sanayi yatırımcılarının bir şey yapmasının mümkün gözükmediğini belirterek, ”Faiz oranlarının mutlaka yüzde 1 ‘in altında olması gerekir. Herkesin zorlandığı bir yerde bankalar kârlarını artırıyorsa bir sorun var demektir. Bankalar da burada bu rakamları bir kez daha gözden geçirmeli” diye konuştu.

Bankalarla fon için görüşüyoruz
Şu anda projeleri kendilerinin fonlandırdığını yani taksitlendirdiğini anlatan Turan, “Bankalarla da görüşmemiz var. Eğer bir fon oluşturabilirsek TOKİ olarak Türkiye için çok büyük işler yapabiliriz” dedi. Türkiye’de son 4 yılda üretilen konutların yüzde 84’ünün zemin artı 6 kat ve altında konutlar olduğu bilgisini de veren Turan, “Yatay yapılaşmayı esas alıyoruz. Bu, sadece görsellik değil sosyolojik anlamda da doğru olandır” dedi.
5 BİN KONUTLUK DÖNÜŞÜM 
Turan, Haliç bölgesinde örnek bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini, Güngören Tozkoparan’da da 5 bin konutu kapsayacak, vatandaşların tamamını yerinde yaşatacak ve ülkedeki en büyük kentsel dönüşümlerinden biri olacak projenin hazırlığını yaptıklarını dile getirdi. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinde ciddi mesafe alındığını, TOKİ olarak BDDK, SPK ve Merkez Bankası binalarının ihalesini yaptıklarını ve inşasına başlandığını anlatan Turan, süreçlerin 2021 yılında Finans Merkezi’nin teslim edilecek şekilde revize edildiğini söyledi.
İFM, İNGİLTERE’Yİ GEÇECEK 

TOKİ Başkanı Turan, “2021’de İstanbul çok önemli bir finans merkezi kazanmış olacak. İngiltere’dekinden çok daha kapsamlı bir finans merkezine kavuşacağız” dedi.

Çok ses getirecek dört proje 

TOKİ’nin şu anda ilk defa büyük çaplı park projeleriyle ilgilendiğini aktaran Turan, şunları kaydetti: “Şu anda İstanbul Kayabaşı’nda, tamamlandığında toplam 2 milyon metrekare olacak bir park yapıyoruz. Bunları, TOKİ Park olarak isimlendirdik. Birincisini bu yıl içinde açmış olacağız”
TOKİ Başkanı Turan, bu şekilde müjdeleyecekleri önemli 2-3 yer daha olduğunu belirterek, “İstanbul’da vatandaşlarımızın beklentisi olan, TOKİ buralara ev yapmasa da şöyle yapsa’ diyeceği, Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı olan yerler var. Çok ses getirecek yerler. İstanbul’da şu anda 4 tane büyük çaplı çalışmamız var” değerlendirmesinde bulundu.

Share
798 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.