İstanbul Finans Merkezinin Açılış Tarihi 2020 | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Mayıs 2018

İstanbul Finans Merkezinin Açılış Tarihi 2020

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ağır aksak ilerliyor. 2007 yılında gündeme gelen ve 2012’de ilk ihalesi düzenlenen 5 milyar dolar değerindeki projenin açılış tarihi önce 2016’ya ardından 2020’ye ertelendi.

AK Parti hükümetinin en iddialı projelerinden biri olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) ağır aksak ilerliyor. 2007 yılında gündeme gelen ve 2012’de ilk ihalesi düzenlenen 5 milyar dolar değerindeki projenin açılış tarihi önce 2016’ya ardından 2020’ye ertelendi. 2014 yılında kazma vurulan projede Ağaoğlu, tüm hafriyat işlerini, zemin iyileştirmesini, ortak altyapıyı, ulaşım yollarım, kapalı ve açık otoparkları tamamladı. Hali hazırda Ağaoğlu tarafından yapımı sürdürülen ofis alanlarının kaba inşaatı da bitti. Tahincioğlu ve İş GYO da kaba inşaatı tamamlarken, üç şirket “ince işlere” geçmek için diğer projelerin inşaat seviyesinin ilerlemesini bekliyor. Merkez Bankası ile Ziraat Bankası binalarının henüz temeli atılmazken, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu’na ait yapıların inşaatı sürüyor.

DEV PROJE SAHİPSİZ KALDI
Üç milyon metrekare inşaat alanına sahip İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin sahipsiz olduğunu belirten sektör temsilcileri, yasal alt yapı ve teşviklerin henüz oluşturulmadığına dikkat çekti. Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği İFM’nin sadece bir gayrimenkul projesi olmadığım hatırlatan bir sektör temsilcisi, “Aradan yıllar geçmesine rağmen hâlâ projeye önderlik eden bir kişi ve kurum yok. Uluslararası kuruluşlar kiminle muhatap olacağını bilmiyor. Acilen hem inşaatların hem de regülasyonların koordinasyonu için bir ismin CEO olarak atanması gerekiyor” dedi. Devletin kendi projesine sahip çıkmadığına dikkat çeken sektör temsilcisi, “Finans Merkezi’nde yer alacak kuruluşların hâlâ inşaata başlamamış olması bizi üzüyor. Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı olarak bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanması gerekiyor. Açılış iki yıl ertelenerek 2020’ye çekildi. Ama bu hızla gidersek zor görünüyor” diye konuştu.

Kaynak: SÖZCÜ

Share
715 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.