İşsizlik Nisanda Yüzde 10.5’e Geriledi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İşsizlik Nisanda Yüzde 10.5’e Geriledi

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın çağrısı iş dünyasında büyük bir karşılık buldu. Şirketler 2017 yılı için yeni istihdam hedeflerini tek tek açıklamaya başladı. Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 10.5’e geriledi.

indergi-issizlik nisanda yuzde 10.5 e geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, istihdam edilenlerin sayısı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre 519 bin kişi artarak 28 milyon 157 bin kişi oldu. İşsizlik oranı da mart ayına göre 1.2 puan gerileyerek yüzde 10.5 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 32 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 550 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18.9’u tarım, yüzde 19. 1’i sanayi, yüzde 7.8’i inşaat, yüzde 54.3’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

Akşam Gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan seferberlikle işsizlik oranında eşine az rastlanır bir hızda düşüş yaşanmaya başladı. Ocakta yüzde 13 olan işsizlik şubat ayında yüzde 12.6’ya, martta 11.7’ye son olarak da nisanda yüzde 10.5’e geriledi. Artan nüfus sebebiyle Türkiyede işsizlik oranını sabit tutmak için yılda 1 milyon civarında istihdam yaratılması gerekiyor.

Geçen yıl hain girişimin yaşandığı temmuz aymda işsizlik yüzde 10.7 seviyesindeydi. Yaşanan ihanetin ardından işsizlik kademeli olarak yükselmeye başladı ve ocak ayında yüzde 13’e kadar yükseldi. Şubat ayında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği ve ekonomideki hızlı toparlanma ile işsizlik oranı düşmeye başladı. Erdoğan’ın çağrısı üzerine Türkiye genelinde şirketler ve iş örgütleri ek istihdam yaratmak için kollan hiç vakit kaybetmeden sıvadı. Temmuz başı itibarıyla seferberlik kapsamında yaratılan ek istihdam 1 milyon 488 bin oldu.

 

Share
316 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.