Isı Yalıtımı 10 Milyar Euro Katkı Sağlar | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Ağustos 2018

Isı Yalıtımı 10 Milyar Euro Katkı Sağlar

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, Türkiye’de 21 milyon hanenin yüzde 75’inin yalıtımsız olduğunu belirterek, “Enerjide dışa bağımlıyız. Böylece 10 milyar euro ek girdi sağlayarak, Türkiye’nin cari açığına katkıda bulunulur” diye konuştu. 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, Türkiye’de 21 milyon hanenin yüzde 75’inin yalıtımsız olduğunu belirterek, “Enerjide dışa bağımlıyız. Böylece 10 milyar euro ek girdi sağlayarak, Türkiye’nin cari açığına katkıda bulunulur” diye konuştu.

Binalarda tüketilen enerjinin, Türkiye ekonomisi için de çok önemli olduğuna vurgu yapan Pelesen, binalardaki yüzde 37’lik tüketimin, toplam enerji tüketimimizde en yüksek paya sahip olduğunu aktardı. Pelesen, Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık yüzde 15 azaltabileceğimizi dile getirdi.
Bu yıl 25. yılını kutlayan İZODER’in 250 üye firmasının bulunduğu bilgisini veren Pelesen, “Derneğin görevi bundan önce yönetmelik çıkarmaktı. Bu hedefe ulaştık. Şimdiki hedefimiz eksik olan yönetmelikleri tamamlamak. ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ ile ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’ kararı 1 Haziran 2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Artık yeni binalarda ‘su’ ve ‘ses’ yalıtımı zorunlu oldu. Her iki yönetmelik de, toplumun dayanıklı, güvenli, sağlıklı ve konforlu binalarda yaşama hakkına hizmet edecek hayati öneme sahip” dedi.

Kentsel dönüşüme giren binalarda belge sorunu var 
Pelesen, kentsel dönüşüm sürecinde inşa edilen yeni binalarda yalıtım uygulamalarına öncelik verilmeye başlandığını ifade etti. Yalıtımda en çok aşama kattettikleri konulardan birinin kentsel dönüşüm projesi olduğunun altını çizen Pelesen, “Enerji Kimlik Belgesi çıktı. Zorunlu bir belge ama almadığınızda cezası, caydırıcılığı yok. O yüzden dönüşüme giren binalarda istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Caydırıcılık olursa yalıtım da artar” şeklinde konuştu.

Yalıtım, faturaları yarı yarıya düşürüyor 
Rekabet yoğun bir sektörde yer aldıklarını belirten Pelesen, şöyle devam etti: “Haksız rekabet önemli sorunlarımızdan biri. Merdivenaltı üreticiler var. Sektörde kayıtdışılık sorunu ile mücadele ediyoruz. Enerji, çevre ve istihdam kavramlarıyla direkt ilişkili bir sektörü temsil ediyoruz. Tüm yalıtım uygulamalara faturalar yarı yarıya düşürülüyor”

‘Verimlilik sağlayan tüketiciye düşük maliyetli kredi teşviği sunulabilir’ 
Verimlilik sağlayan mal ve hizmetlere konulan vergilerin kaldırılması gibi tüketiciye doğrudan yansıyacak teşvik mekanizmaları gerektiğini belirten Pelesen, “Ayrıca düşük maliyetli kredilerin de teşvik olarak sunulması,çok önemli. Kredilerin bir bölümünü devletin sübvanse etmesi de de tüketiciye dönük bir uygulama yöntemi. Örneğin Enerji Kimlik Belgesi kapsamında B sınıfında enerji verimlilik uygulaması yapan tüketicinin kredisinin yüzde 20’si, A sınıfı EKB Belgesi olacak binaların ise %40’ı sübvanse edilebilir. Bu yöntemlerin hepsi de gelişmiş ülkelerde başarılı olmuş finansman modelleri” dedi.

Öğrencilere l destek veriyor 
İZODER Başkanı Levent Pelesen, çocukları okul çağında sağlıklı yapılarda eğitim görmelerine katkıda bulunmayı görev edindiklerini belirterek, bu amaçla İZODER’in 25’inci kuruluş yıldönümü kapsamında iki i sosyal sorumluluk projesini i hayata geçirdiklerini söyledi. Pelesen, Türkiye genelinde başta ısı yalıtımına ihtiyacı olan okulların yalıtımlarını yapmayı ve bu okulları,
çocukların sağlıklı ve konforlu bir ortamda eğitim aldığı nitelikli bir yapı haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Pelesen, Türk Eğitim j Vakfı bünyesinde ‘İZODER j 25’inci Yıl Bursu’ hesabı oluşturduklarını da söyledi.

Sektörün büyüklüğü 5 milyar euro 
Yalıtım sektörünün büyüklüğü yaklaşık 5 milyar euro. Bunun 3.5 milyar eurosunu sanayi ve üretim, 1.5 milyar eurosunu ise servis ve uygulama hizmetleri oluşturuyor. Yaklaşık 400 milyon dolar ihracatı olan sektörün, 350 milyon dolar da ithalatı var.

Share
186 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.