İşadamları İstihdam İçin Harekete Geçti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İşadamları İstihdam İçin Harekete Geçti

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) tüm üyeleri nezdinde başlattığı istihdam seferberliği çağrısına iş adamlarından destek gelmeye devam ediyor.
indergi-konukogluCumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konuşması sırasında istihdam pazarlığını ilk olarak yaptığı Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu önceki gün verdiği sözün ardından dün harekete geçti.
Konukoğlu, bu yıl yüzde 5 istihdam sağlamayı düşündüklerini ifade ederek “Bugün (dün) İŞKUR Müdürü’nü aradım. Bir toplantı yapacağız. Durumumuza göre de istihdama başlayacağız” dedi.
Türkiye’de şu anda yatırım ortamını kolaylaştıracak çok güzel teşviklerin bulunduğuna dikkati çeken Konukoğlu, “İnşallah bu teşvikler yerini bulur. Türkiye’de ikinci bir kalkınma hamlesini başlatacak teşvikler var” dedi.
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ise holding bağlı ortaklıkları ve iş ortaklıkları ile toplam 37 bin 231 kişiye istihdam sağladıklarını bildirdi. Erdoğan’ın çağrısını çok pozitif karşıladıklarını ifade eden Akın “Yılın ilk yarısında toplam bin kişilik istihdam alanı yarattık. 2017 yılı için planladığımız 6 milyar TL’lik yatırım dahilinde yılın ikinci yarısında da benzer istihdam alanı yaratacağız” dedi.
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise Erdoğan’ın seferberlik çağrısında üzerine düşeni yapacaklarını söyledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da “Konut sektörü istihdamını yüzde 10 artıracak. Bazı ek taleplerimiz devreye girerse 200 bin ek istihdamın üzerine çıkarız. 300 bini bile bulabiliriz” diye konuştu.
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AS CEO’su Cengiz Eroldu, üretim ve ihracat rekortmeni firmanın 2016’da 500’ü kadın 3 bin kişiye istihdam yarattığını, bu sene de 400-500 kişiye yeni istihdam olanağı sağlayacağını açıkladı.
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü de ‘istihdam seferberliğine’ katkıda bulunmak için harekete geçtiklerini söyledi. Şurada 310 OSB adına konuştuğunu anımsatan Kütükcü, “Şu anda OSB’lerimizde 50 binden fazla işletmede bir milyon 700 binin üzerinde istihdam sağlanıyor. OSB’ler olarak Cumhurbaşkanımızın istihdam çağrısının sonuna kadar arkasındayız, ilave istihdam sağlamak için tüm gayretimizle çalışacağız” dedi. Mevcut yatırımları daha etkin kullanmaya özendirecek, kapasite kullanımını artıracak bir destek sistemine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kütükcü, “Hiçbir ilave yatırım yapmadan, birçok tesiste hem üretimi hem de istihdamı 2-3 katına çıkarabiliriz. Artık ülkemizin gündemine Kapasite Kullanımı Teşvik Sistemini de almalıyız” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Engin, 10 günde yüzde 10 istihdam hedeflerinde, Ayvacık ilçesi başta olmak üzere depremden etkilenen yerleşim yerlerinde işsiz olanlara iş imkanı sağlanması için öncelikli davrandıklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısından sonra, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın yönetiminde ve koordinasyonunda çalışmalara başladıklarını aktaran Engin, “Bunun yanı sıra bürokratik süreçlerin kısalması, yönetmeliklerle ilgili hakların sürekli hale gelmesi gibi taleplerimizin de yerine getirilmesi halinde 200 bin ek istihdamın üzerine çıkarız. 300 bini, yani yüzde 15’lik artışı, bile bulabiliriz” diye konuştu
indergi-aziz torun
GYODER: Sektör, istihdamda liderliğini sürdürecek
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun da sektörde direkt olarak 2 milyon, dolaylı olarak da 10 milyon kişinin istihdamını etkilediğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üretimi artırmak. Bu da istihdam ve büyüme demektir. Üretim her sektör için önemli. İnşaat sektöründeki büyüme Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu için ülke büyüme rakamını da yukarıya çekiyor. Bu yüzden inşat sektörü büyümeye devam etmeli” dedi.
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik sektörün yeni düzenlemelerle birlikte aşka ve şevke geldiğini belirleterek “İstihdam bu yıl en az yüzde 10 artar” dedi.
KTO: Her üyemiz bir kişi alsa 17 bin istihdam sağlarız
Kayseri Ticaret Odası Başkam Mahmut Hiçyılmaz da, “Cumhurbaşkanımızın çağrısını destekliyoruz. 17 bini aşkın üyemiz var. Her üyemiz 2017’de 1 kişiyi istihdam etse, 17 bin yeni istihdam sağlanmış olur. Kayseri tüccarı bunu yapabilecek kabiliyette” dedi. Hiçyılmaz, “İşsizliği azaltmak ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, ülkemizin başlıca gündem maddelerinden bir tanesidir ” diye konuştu.

Share
615 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.