İş Dünyası Teşvik Paketini Yorumladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Nisan 2018

İş Dünyası Teşvik Paketini Yorumladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan süper teşvik paketine iş dünyası farklı yorumlar getirdi. İşte o görüşler:

Türkiye ilk kez tamamı sanayiye odaklı teşvikler açıkladı 
İSO Yönetim Kurulu Başkanı ERDAL BAHÇIVAN: 
Ekonomimiz üretim odaklı bir iklime girmişken bu büyük yatırım teşvik hamlesini sanayimizi ve üretim ekonomisini destekleyen önemli bir adım olarak görüyorum. Açıklanan bu teşvik paketi, “Terzi İşi Teşvik” olarak adlandırdığımız ve önerdiğimiz modelin tam kendisidir. Türkiye ancak bu model ile yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli sanayi ürünlerinin, üretim ve ihracat içindeki payını artırabilir. Türkiye ilk kez tamamı sanayiye odaklı bir teşvik paketini açıklıyor. Bu kapsamda Kalkınma Bankacılığı modelinin de vakit geçirilmeden gündeme alınması gereğini bir kez daha hatırlatıyorum.”

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı 
Katma değer yaratacağız 
Artık madenlerimizi çıkarıp satmayacağız, katma değerli son ürüne çevireceğiz. Entegre bir yatırım planlıyoruz. Bu yatırımla ithalatı ikame edeceğiz.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı AHMET NAZİF ZORLU: 
Sıçrama yaratacak 
Türkiye belli aralıklarla bu tip teşviklerle sıçrama yaptı. Biz pil teknolojileri, maden ve metalürji olarak entegre bir iş yapıyoruz. Bizim yaptığımız iş, yüzde
95’i yerli olarak maden ve metalürjiden başlıyor. Sonuçta pil olarak Türkiye’ye 3-3.5 milyar dolar cari açık faydası sağlayacak.

ASKON Başkanı HASAN ALİ CESUR: 
Artık büyük düşünme zamanı 
Ülke ekonomisi açısından artık büyük düşünme devri başlamıştır. Elbette ki bu devrin, iyi bir ekonomik iklime ve bu iklimi sağlayabilecek cesaret dolu bürokratlara ve işadamlarına sahip olması gerekmektedir. Türkiye’nin mevcut potansiyelinin hem bürokratik anlamda hem de iş dünyası adına bu sıfatlara haiz olduğu inancındayız. Gün uluslararası
arenada boy gösterme günüdür.

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkam LEYLA ALATON: 
Tersine göç başlatacak 
Yeni yatırımımız için İtalya’daki fabrikamızdan teknoloji transfer edeceğiz. Nitelikli personeli ABD’den getireceğiz. Bu üst düzey personel için de teşvik kullanacağız.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ALİ KİBAR:
Farklı alaşımlar üretilecek 
Yapacağımız alüminyum tesisini Karasu’da planlıyoruz. Bu yatırım tamamlanınca alüminyumun değişik formları da Türkiye’de üretilmeye başlanacak. Değişik alaşımlar yerli imkanlarla üretilecek.

DowAksa Yönetim Kurulu Başkanı MEHMET ALİ BERKMAN: 
Dünya pazar payı % 10 olacak 
Kompozit sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olacağız. 2023 yılına kadar kademeli olarak gerçekleştireceğimiz yatırımlarla kurulu kapasitemizi yıllık 3.500 tondan 13.400 tona çıkartacağız. Bu üretim gücümüzle dünyada pazar payımız yüzde 10’a ulaşacak. DowAksa olarak 400’ü aşkın kişiye istihdam sağlayacağız.

Küresel Markalar Yaratmak İçin Dönüm Noktası Olacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2017’de başta Kredi Garanti Fonu olmak üzere birçok yatırım odaklı teşvik paketinin devreye sokulmasıyla yüzde 7,3 oranında bir yatırım artışının sağlandığını ve Türkiye ekonomisinin bu dönemde yüzde 7,4 büyümesinde önemli rol oynandığını söyledi.  Sağlanan bu gelişimle birlikte 2017’de istihdam edilenlerin sayısının önceki yıla göre 984 bin kişi arttığını dile getiren Kaan, yatırıma yönelik teşviklerin ekonomi adına ne kadar önemli olduğunun bu veriler kapsamında daha iyi anlaşıldığım vurguladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkam Öztürk Oran, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin Türkiye’den dev küresel markalar çıkarmaları için dönüm noktası olacağını söyledi. Süper teşvik görecek 23 projenin 2023 hedeflerinin teminatı olacağını dile getiren Oran, alınan stratejik tedbirlerin, cari açığı ve enflasyonu azaltarak 2018’de kırmaya devam edecekleri büyüme ve istihdam rekorları için de önemli bir çıpa oluşturacağını aktardı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, mevcut teşvik sistemine ek olarak uygulamaya alınan, 1 milyar dolar ve üzerindeki projeleri kapsayan Proje Bazh Teşvik Sistemi’ni Türkiye’nin ekonomik büyümesini yatırımlar tarafından artırması açısından son derece olumlu karşıladıklarını bildirdi.  Kadooğlu,”Büyük yatırımcıları çekecek süper teşvikler, tedarik zincirindeki etkisiyle KOBİ’ler için istihdam ve üretim artışı sağlayacağı gibi, yeni yatırım alanları da yaratacaktır. Bu yatırımlar ayrıca KOBİ’lerin ölçek bazlı sorunlarının aşılmasında önemli imkanlar sunarak, mevcut darboğazdan çıkmalarını da hızlandıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin Türkiye ekonomisi, yatırımcı ve yeni istihdam için çok önemli olduğunu belirterek, “Yeni teşvik paketi ekonomiye büyük katkı sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Türkiye’nin üretimde yeni bir seviyeye geçmesi, teknoloji ve yüksek katma değerli ürün üretmesi için öncü olacağına inandığı bu yatırımların her birinde teknolojik unsurun ön plana çıktığına işaret ederek, böylece daha yüksek katma değerli ürünler üretilerek, ihracatın değerinin de artacağını bildirdi.

“Ekonomiye yeni bir dinamizm katacak” 
Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek,”İş dünyamızın yatırımlarına güvenle devam etmesinde önemli bir
rol oynayacak yeni teşvik sisteminin, cari açığımızı kapatmaya 19 milyar dolarlık büyük bir katkı sağlayarak ekonomiye yeni bir dinamizm katacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Share
731 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.