İnşaattaki Söylentiler Yurtdışı Kaynaklı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ağustos 2018

İnşaattaki Söylentiler Yurtdışı Kaynaklı

Tamer Özyurt, inşaat sektörüne ilişkin söylentilerin kaynağının Mısır’daki bazı sosyal medya hesapları olduğunu, konuyla ilgili hukuki işlemleri başlattıklarını açıkladı.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, son günlerde bazı gayrimenkul şirketlerinin konkordato talep edeceği, battığı veya iflas edeceği şeklindeki iddiaların ve inşaat şirketlerinin listesinin bulunduğu sosyal medya paylaşımlarını araştırdıklarını, ilgili birimlere, hangi IP’den çıktığına kadar tüm çalışmaları yaptırdıklarını söyledi.

Özyurt, “Özellikle Twitter’da bu paylaşımı ilk dolaşıma sokan hesabın adresi Mısır’dan çıktı. Daha önceki paylaşımlarına baktığımızda tamamen FETÖ dilinin kullanıldığı paylaşımları yapan bu hesabın tweet’lerinin hızlı bir şekilde paylaşıldığını gördük. Kriz iddialarının yurt dışı kaynaklı olduğunu gördük ve belgeledik. Bu durumla ilgili hukuki işlemleri başlattık” dedi.

Tamer Özyurt, yabancıya konut satışının ciddi şekilde arttığını, geçen yıl 22 bini aşan yabancıya konut satışının 2018’de ortalama yüzde 30 artarak 30 bine yaklaşacağını bildirdi. Özyurt, “Mütekabiliyetle konut alan yabancılar, şimdi eşine dostuna gayrimenkul aldırıyor. 2014-2015’te konutun metrekaresini bin 500-600 dolara alan yabancılar, şimdi aynı yeri bin dolara alıyor. Türkiye’den konut edinimi onlar için ciddi avantajlı hale geldi” diye konuştu.

“Yabancıya yapılan konut satışı ülkeye döviz getiriyor” 
Sektörün önde gelen oyuncularının, içeride daralan pazarı yabancılarla aşmaya çalıştığını belirten Özyurt, yabancıya satışın ülkeye direkt döviz getirdiğini, yabancılara konut satışından elde edilen gelirin 5 milyar doları aştığını ve hedefin 10 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.

Kaynak: DÜNYA

Share
229 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.