İnşaatta Tasfiye Olunacak Alacak Ne Kadar? | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaatta Tasfiye Olunacak Alacak Ne Kadar?

TÜRKİYE Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Aylık Bülteni’nin Aralık 2016 sayısı yayımlandı.

Merkez üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler Aralık 2016 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 1 trilyon 841 milyar lira oldu. Bir önceki aya göre artış yüzde 1.5 seviyesinde gerçekleşti.

indergi-alacak

Nakit kredilerin 1 trilyon 749 milyar lirası bankalar, 40 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 28 milyar lirası finansman şirketleri ve 23 milyar lirası faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.

TAHSİLİ GECİKMİŞTE ZİRVE PERAKENDENİN
Tasfiye olunacak alacaklar Aralık 2016 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31.8 artarak 68 milyar lira oldu. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacak oranı yüzde 3.2’den yüzde 3.6 seviyesine yükseldi.

2016 sonu itibarıyla tahsili gecikmiş alacak oranı en yüksek olan sektör yüzde 4.7 ile toptan ve perakende sektörü olurken, bunu yüzde 4.2 ile inşaat sektörü izledi. Tasfiye olunacak alacak tutarının son bir yıl içerisinde en fazla arttığı sektör ise yüzde 47.4 ile taşımacılık, depolama ve haberleşme sektörü oldu. Söz konusu sektördeki tasfiye olunacak alacak oranı yüzde 2.1 seviyesinde gerçekleşti.

Share
496 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.