İnşaatta Hareketlilik Bekleniyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaatta Hareketlilik Bekleniyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği Hazır Beton Endeksi’nin haziran ayı raporunu açıkladı. Raporda, son üç aydır 100 değerinin üzerinde bulunan Faaliyet Endeksi’nin, mevsimselliğe rağmen haziran ayında da eşik değerin üzerinde kalması dikkati çekti.

indergi_İnşaatta Hareketlilik Bekleniyor1Firmaların yüzde 42’sinin siparişleri azaldı

Dünya gazetesinin haberine göre, Aralık ayından bu yana artış gösteren Faaliyet Endeksi haziran ayında mevsimsellikten kaynaklanan faaliyetteki yavaşlama sebebiyle yüzde 1,4 azaldı. Ankete katılan firmaların yüzde 47’si haziran ayında satışlarının azaldığını belirtirken, yüzde 28 i satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti. Satışlarının arttığını söyleyenlerin oranı da yüzde 26’da kaldı. Alınan kayıtlı siparişlerde azalma olduğunu belirtenlerin oranının yüzde 42 olması, faaliyetlerdeki mevsimsel yavaşlamayı teyit etti.

Güven Endeksi mayıs ayma kıyasla yüzde 0.6 azalırken Beklenti Endeksi yüzde 0.3 arttı.
THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Güven Endeksi hariç diğer 3 endeks haziran ayında 100 değeri üzerinde ğerçekleşti. Beklenti Endeksi ndeki artış, inşaat sektöründe hareketliliğin yılın ikinci yarısında artacağına olan sektörün inancını gösterdi” dedi.

Share
379 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.