İnşaatla Büyüme Devri Bitti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Mayıs 2018

İnşaatla Büyüme Devri Bitti

TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle “Çalışacak insan bulabilsek 46 değil 146 kişi daha alırız. İnanın mal indirecek adam bulamıyoruz”dedi. Değerlendirmelerde bulunan Gülle”Türkiye ekonomisinin inşaatla büyüme döneminin sonuna gelindi. Sanayiyle büyüyen bir ekonomik modelin doğum sancıları yaşanıyor”diye konuştu. Gülle “Mal indirip kaldırma en önemli iş haline geldi artık. Birçok işsiz var ama iş ile işgücü arasında uyumsuzluk var. Son 3-4 yıldır bu işçi bulma sıkıntısı sadece bizim sektörde değil diğer sektörlerde de var”dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısından sonra şirketlerinde 46 yeni kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, “Çalışacak insan bulabilsek 46 değil 146 kişi daha alırız. İnanın mal indirecek adam bulamıyoruz” dedi. Türkiye ekonomisinin inşaatla büyüme döneminin sonuna gelindiğini anlatan Gülle “Sanayiyle büyüyen bir ekonomik modelin doğum sancıları yaşanıyor” ifadesini kullandı. Üretimin öneminin küresel finansal krizin yaşandığı 2008’den sonra tüm dünyada daha iyi anlaşıldığını belirten Gülle “İnşaat iç piyasayı canlandırdı ama inşaat bitince iş de bitiyor. Oysa üretim öyle değil, sürekliliği var. İnşaattaki kazanç tek seferde büyük gibi görünse de geri dönüşü uzun vadeler alabiliyor. Oysa üretim ve ihracatta az da olsa sürekli elde edilen kazanç daha bereketli. İhracat, inşaattan daha karlı aslında. Herkesin inşaatçı olduğu devir bitti. İhracatçılık devri başladı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB’da yaptığı istihdam seferberliği çağrısından bugüne kadar şirketlerinde 46 yeni kişiye istihdam sağladıklarını belirten Gülle, şunları söyledi: “Ancak mesela alışınca mal indirip kaldırma en önemli iş haline geldi artık. Birçok işsiz var ama iş ile işgücü arasında uyumsuzluk var. Son 3-4 yıldır bu işçi bulma sıkıntısı sadece bizim sektörde değil diğer sektörlerde de var. Hükümetimiz de 2017’deki ihracat toplantısında bunu Başbakan Binali Yıldırım’ın ağzından dile getirdi. Geçen yıl tekstil fabrikaları öğrencisiz kaldı. Gelmiyorlar. Şimdi Balıçeşehir Üniversitesi ile yaptığımız çalışma sayesinde burs, yurtdışı eğitim ve iş garantisi veriyoruz.”

Gülle “Bizim sektörde 4-5 yıllık işçinin maaşı 2 bin 300 liraya kadar çıkabiliyor. Asgari ücret yok. Zaten asgari ücret bir çalışma ücreti değildir, dip fiyattır. Ben de herkese 5 bin TL maaş vereyim isterim ama dünyada rekabet var. Rakibin on cente mal satıyor, bırak kilogram başına doları. Ar-Ge Merkezimiz için belge aldık ama orada çalışacak insan lazım. Bana yılda bir ürün çıkarsa bile yeter. İnsanımız çalışmıyor” açıklamasında bulundu.

ÇALIŞTIRACAK İŞÇİ BULAMIYORUZ

Yeni bir yatırım yaparak kapasite artışına gittiklerini anlatan İsmail Gülle, 100 kişiyi işe almak istemelerine rağmen bulamadıklarına dikkati çekerek”Artık işgücü ithal etme durumuyla karşı karşıyayız. Bu yasa dışı olarak yapılıyor zaten. Siz asgari ücretle çalışacak birini bulamayınca daha ucuza çalışan birileri bu boşluğu dolduruyor. 60 yıl önce Avrupa’ya işgücü ihraç ettik belki de artık ithal etmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı. 15 Temmuz FETÖ’cü hain darbe girişiminden sonra Avrupalıların siparişlerin yarısını başka yerlere kaydırdığını ancak bu durumun 2017’nin ilk altı ayından sonra tekrar eski düzenine dönmeye başladığını anlatan İsmail Gülle, ihracattaki durumu şöyle özetledi: “Ülkenin toplam ihracatının kilogram değeri 2 dolar bile değilken, tekstilde AB’ye ihracatımızın kilogram değeri 2016’da 4.5 avroyken şimdilerde 5 avroyu buldu. Geçen süreçte yaşanan kur artışına rağmen fiyat düşmedi çünkü ürüne değer kattık. İplik üretsen tüm dünyada aynı fiyat ama farklı bir kumaş yaptın mı muadili olmadığından fiyatı da yüksek oluyor.”

TEKSTİLCİLER AB ALGISI İÇİN HAREKETE GEÇTİ
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), Türk moda ve tekstil endüstrisinin AB ülkelerindeki algısını daha yukarıya taşımak için tanıtım atağı başlattı. İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, TGSD Başkanı Hadi Karasu ve İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, proje çerçevesinde ilk ziyareti Almanya’ya gerçekleştirdi. Alman Tekstil Moda Federasyonu Başkanı Ingeborg Neumann’ın davetlisi olarak gidilen Düsseldorf’ta, Rheieland Tekstil ve Hazır Giyim Derneği Başkanı Rolf.A.Könis ve Kuzeybatı Almanya Tekstil ve Hazır Giyim Derneği Başkanı Dr. Wilfried Holtgraveln aralarında bulunduğu sektör temsilcileri ve akademisyenlerle görüşen üç Başkan, muhataplarına’siyasetle aramıza duvar örmek yerine ticaretle iş birliği köprüleri inşa edelim’çağrısında bulundu. Ziyaret sırasında Türkiye ile Almanya tekstil ve hazırgiyim endüstrileri arasında iş birliğini öngören bir de protokol imzalandı.

Kaynak: KARAR

Share
265 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.