İnşaatçı Üzerinden Prim Yapılmasın | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Eylül 2018

İnşaatçı Üzerinden Prim Yapılmasın

İNDER Başkanı Durbakayım, demir fiyatlarının dolardan bağımsız olarak fahiş oranlarda yükseldiğini söyledi. İnşaat sektörü olarak milli bir duruş sergilediklerini söyleyen Durbakayım,”Ancak kimse inşaatçılar üzerinden prim yapmaya çalışmasın”dedi. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat maliyetleri ve dolardaki artışa rağmen ev fiyatlarına zam yapmamak için büyük bir mücadele verdiklerini söyledi. ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasıyla sektörün elini taşın altına koyduğunu belirten Durbakayım, son dönemde özellikle demir fiyatlarının dolardan bağımsız yükselmesine ise ayrı bir parantez açtı. 1,5 yıllık dönemde demire yüzde 188 oranında zam geldiğini ifade eden Nazmi Durbakayım, “Türkiye kazansın diyoruz ama dövizi gerekçe gösterip inşaatçılar üzerinden prim yapılmasını da istemiyoruz. Biz oluşan bu farkları vatandaşın cebinden almıyoruz ama ne kadar dayanabiliriz, bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Demirde Garip Yükseliş 
Demir fiyatlarında olan garip yükselişi örneklerle açıklayan Durbakayım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demir, 2017 yılında bin 880 liraydı ve dolar kuru 3.79’du. Yani demirin tonu 495 dolara geliyordu. Ocak 2018’de demir fiyatı 2 bin 700 lira oldu, dolar kuru ise yine 3.80’di ve demirin tonu 718 dolar oldu. Peki, madem dolara bağlıydı, bu artış nereden geldi. Bugün demirin fiyatı 4 bin 110 lira, yani 637 dolara karşılık geliyor. 2017 Ocak’tan bugüne kadar yüzde 118 artmıştır. Eğer dolara bağlı olsa yüzde 70 artacaktı ve tonu 495 dolar bilemediniz 500 olarak kalacaktı. Yani bugün demirin olması gereken fiyat 3 bin 193 lira civarında. Ancak demir piyasada 4 bin 110 liraya satılıyor.”

Dolarlar Ev İçin Bozuluyor

Dış odakların Türkiye üzerine kurduğu ekonomik bir baskının olduğunu dile getiren ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un liderliğinde başlatılan konut kampanyası ile sektördeki durgunluğun aşılacağını söyleyen Durbakayım, “Bu kampanyanın en büyük artısı manevi kazanım oldu. Bugüne kadar yapılan satışlarda ortaya çıkan genel durum; insanlarımız konut almak için para biriktirirken dövizi tercih ediyor. Konut alacağı zaman bunu bozduruyor. Hem yurtdışında yerleşik vatandaşlarımız hem de Körfez gibi Rusya gibi yabancı yatırımcıların konut alınılan büyük oranda artış gösterdi. Yabancıya oturum için getirilen 1 milyon dolarlık şartın 300 bin dolar olmasını arzu ediyoruz. Yurtdışı satışlardan 15 milyar dolar gelir hedefi şu an için hiç uzak değil” ifadelerini kullandı.

İnşaat Daralınca Türkiye de Daraldı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, üçüncü çeyrekte ekonomik büyümede yaşanabilecek düşüşün doğrudan inşaat sektörüyle alakalı olduğunu belirtti. Durbakayım, “2018’in 1. Çeyreğinde % 7,5 büyüyen Türkiye ekonomisi 2. Çeyrekte ise % 5,2 oranında büyüdü. 3. Çeyrekte daralma bekleniyor. Bunun sebebi inşaat sektörünün durgunluğa girmesidir. İstihdam, katma değer gibi Türk ekonomisine katkı sağlayan inşaat sektörünü sürdürülebilir büyüme sergilemesi çok önem arz etmektedir. 2000’li ve 2008’li yıllarda Türk ekonomisi büyük daralma yaşarken inşaat sektörü de bundan çok etkilendi. Ya da bunun tam tersi inşaat sektörü daralınca Türkiye ekonomisi de daraldı”diye konuştu.

Kaynak: KARAR

Share
263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.