İnşaata Demir Darbesi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaata Demir Darbesi

İnşaat sektörünün temel ihtiyaçlarından olan demire, zam üstüne zam geliyor. Son ı5 gün içerisinde demirdeki fiyat artışı yüzde 20’yi buldu.

indergi-insaata demir darbesi

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği konuyu üst çatı kuruluşu İMKON’a taşıdı. İMKON yönetimi ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Konfederasyonda bir araya gelerek, çözüm talebinde bulundu.

Bu arada demir- fiyatlarına son 15 gün içerisinde gelen yüzde 20’lik zam inşaat sektörünü olumsuz etkilemeye haşladı. Zamma tepki gösteren inşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, “Dünyada demir cevheri ve hurda fiyatları düşerken, demir anormal zamlanıyor. Bu zam sadece inşaat sektörünün değil, ekonominin ve istihdam artışının da önünü tıkamaktadır” dedi.

İNŞAAT DEMİRİNDE GEREKİRSE TEDBİR ALIRIZ”
Bu arada EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci de inşaat demirinde yokluğu yaşandığını söyledi. Zeybekci, “Fiyatların suni bir seklide yukarı doğru tırmanma eğilimi gösterebileceği tehlikesi var. Şu anda Türkiye’deki üretimi koruma amacıyla koymuş olduğumuz gümrük vergileri ve İlave vergileri derhal gözden geçirme kararı aldık. Gerekirse İndirime gideriz gümrük vergilerinde ve en kısa sürede tedbirimizi de alacağız” diye konuştu.

 

Share
2508 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.