İnşaat Sektörüne Güven Azaldı! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaat Sektörüne Güven Azaldı!

Hizmet sektörü güven endeksi temmuzda yüzde 5, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6,6 artarken, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 1,4 azalış gösterdi. 

indergi-insaat sektorune guven azaldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayma ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi haziranda 98,8 iken temmuzda yüzde 5 artarak 103,7 ye yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe temmuzda bir önceki aya göre iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,3, yüzde 7,2 ve yüzde 2,2 artış kaydetti.

Reel Kesim Güven Endeksi temmuzda bir önceki aya göre 2.9 puan azalışla 109,5 oldu. Merkez Bankası verilerine göre, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku miktarı, gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi artış, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı, yüzde 6,6 yükselerek 107,3 değerine çıktı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, son üç aylık dönemde “iş genel gidişat, gelecek 3 aydaki toplam istihdam miktarı ve gelecek 3 aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler de endeksi azalış yönünde etkiledi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi de (RKGEMA) bir önceki aya göre 1.1 puan azalarak 107,7 puan seviyesinde gerçekleşti.

İnşaat yüzde 1.4 düştü 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi haziranda 86,7 iken bu ay yüzde 1,4 azalarak 85,5 değerine indi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İnşaat sektöründe bu ay, bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı endeksleri sırasıyla yüzde 1,2 ve yüzde 1,5 düşüş kaydetti.

 

Share
433 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.