İnşaat Sektöründe İstihdam Azalacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

15 Temmuz 2019

İnşaat Sektöründe İstihdam Azalacak

Sektörlerin istihdam haritasını çıkaran İŞKUR’a göre, inşaat sektöründe istihdam kaybı yaşanacak.

Milli İstihdam Seferberliği’nde hedeflenen rakamlara ulaşmak için yeni planlar yapılıyor. İŞKUR, bir yandan işverenlerle görüşme gerçekleştirirken diğer yandan da sektörlerin haritasını çıkıyor. Yapılan çalışmalar çerçevesinde istihdamın artırılmasında belirlenecek stratejiler yeniden şekillendirilecek.

STRATEJİ DEĞİŞİYOR
İstihdamın artırılması konusunda bütçesinden ayırdığı kaynaklarla hem işverenlere hem de çalışanlara teşvikler sunan İŞKUR, bu kez de sektörlerin istihdam haritasını çıkardı. İŞKUR’un araştırmasında listeye bakıldığında özellikle hizmet sektöründe istihdam artışı yaşanacak. Turizm olanaklarının gelişmesiyle birlikte konaklama ve yiyecek hizmetlerinde faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 38’inde, insan sağlığı ve sosyal hizmet firmalarının yüzde 31’inde de istihdam artacak.
Diğer yandan sektör temsilcilerinin de beklediği gibi inşaat sektöründeki şirketlerin yüzde 21’inde ve ulaştırma-depolama firmalarının da yüzde 15’inde istihdam azalacak.

Çalışmalar sonucunda, istihdamın artırılması konusunda belirlenen stratejiler yeniden şekillendirilecek. İstihdam beklentisi yüksek olan sektörlere önem biraz daha artacak. Bu noktada meslek edindirme ve işbaşı eğitim kursları devreye girecek. Bu kurslarda verilecek eğitimlerle kursiyerlerin istihdam edilmesi sağlanacak. Eğitim boyunca masraflar devlet tarafından karşılanacak.

Kaynak: Yenişafak

Share
40 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.