İnşaat Sektöründe Emlak Bankası Sevinci | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Ağustos 2018

İnşaat Sektöründe Emlak Bankası Sevinci

Emlak Bankası’nın yeniden açılacak olmasının büyük önem taşıdığını belirten sektör temsilcileri, bundan başta inşaat ve gayrimenkul sektörü olmak üzere Türk ekonomisinin kazançlı çıkacağı görüşünde birleşti. Sektör temsilcileri, uzun zamandır dillendirdikleri ve talep ettikleri bu gelişmenin hem sektöre ve hem de ekonomiye büyük kazanımlar sağlayacağını dile getiriyor. İşte o değerlendirmeler:

INSAY Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Emlak Bankası, dönüşüm çalışmalarının kesintisiz sürmesini sağlayacak. Bu konu ile direk ilgilenen ve asıl görevi gayrimenkul finansmanı olan bankanın devreye girmesi hem sektörü ve hem de ekonomiyi oldukça rahatlatacaktır” diye konuştu.
BABACAN Holding CEO’su Mehmet Babacan, 2001’den beri tasfiye sürecinde olan Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçecek olmasıyla Türk ekonomisinin çok büyük kazanım elde edeceğini söyledi.

Babacan, “Bu sayede çok sayıda nitelikli konutu Türkiye’ye kazandırarak hem sektördeki canlılığı diri tutmuş hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artırmış olacağız” diye konuştu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Emlak Bankasının tekrar faaliyet göstermesinin, sektör açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Temennimiz bankanın sektörü rahatlatacak ve önünü açacak yeniliklerle birlikte faaliyet göstermesi. Mesela banka sektöre destek vermek için gayrimenkul fonu oluşturabilir” dedi.

Firmaların, sektörün ihtiyacına göre konut, ofis veya dükkanını iyi bir indirimle banka fonuna satabilmesi gerektiğine dikkati çeken Durbakayım, konut üreticilerinin sahip olduğu gayrimenkulleri bu bankaya teminat olarak verip düşük maliyetli kredi kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, program kapsamında gayrimenkul sektörüne ilişkin çok değerli projelerin açıklandığını belirterek, “Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasının tekrar faaliyete geçirilecek olmasını son derece isabetli bir karar olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

DEMİR Grup Yönetim Kurulu Başkam Hamit Demir ise “Emlak Bankası’nın yeniden işlerlik kazanması, hem sektörümüze hem de ekonomimize yeni bir soluk kazandıracak. Sektörümüzde zaman zaman durgunluk yaşanabiliyor. Emlak Bankası’nın devreye girmesi, sektörel canlılığın sürdürülmesi, ekonomi ye sağladığımız katma değerin artırılması açısından çok önemli bir adım” dedi.

Share
220 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.