İnşaat Sektöründe Büyüme Yüzde 29,4 | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaat Sektöründe Büyüme Yüzde 29,4

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 ile çift haneli büyüyerek, 23 çeyrek sonra en yüksek büyüme rakamına ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017’nin üçüncü çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.Buna göre, üçüncü çeyrekte GSYH, cari fiyatlarla yüzde 24,2 artarak, 827 milyar 230 milyon liraya yükseldi. Söz konusu rakam, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 666 milyar 176 milyon lira seviyesindeydi.Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde kaydedilen yüzde 11,6’lık büyümenin ardından, 23 çeyrek sonra en yüksek büyüme performansını gösterdi.

Büyüyen sektörler

Bu yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyet kollarına göre cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı yüzde 35,4 ile “imalat sanayi” sektöründe kaydedildi. Hizmetler sektörünün büyüme hızı yüzde 32,5, inşaat sektörünün büyüme hızı ise yüzde 29,4 oldu.Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017’nin üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 artış gösterdi.

Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları yüzde 11,7 arttı

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların nihai tüketim harcamaları, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 11,7 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 2,8, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 12,4 artış gösterdi.Mal ve hizmet ihracatı, üçüncü çeyrekte 2016’nın aynı dönemine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 17,2, ithalatı ise yüzde 14,5 arttı.İş gücü ödemeleri, söz konusu dönemde yüzde 14,4, net işletme artığı/karma gelir yüzde 33,3 artış kaydetti. İş gücü ödemelerinin cari gayrisafi katma değer içindeki payı geçen yılın aynı döneminde yüzde 35,6 iken bu oran 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 32,7 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 48,7’den yüzde 52,2’ye yükseldi.

İlk iki çeyrek verilerinde revizyon

Bu arada TÜİK, daha önce 649 milyar 538 milyon lira olarak revize ettiği bu yılın ilk çeyreğine ilişkin cari fiyatlarla GSYH verisini 649 milyar 481 milyon lira olarak yeniden güncelledi. İkinci çeyrek için 734 milyar 211 milyon lira olarak açıklanan söz konusu veri, 735 milyar 543 milyon lira olarak revize edildi.

Büyüme rakamları, inşaat sektörü temsilcileri tarafından olumlu karşılandı. İşte görüşler:

İbrahim Babacan /Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye ekonomisi büyümeye devam edecek

Türk iş dünyası olarak emeklerimizin karşılığı almak bizleri gelecek için motive ediyor. Zor günlerden geçtik, geçiyoruz. Rakamlar da bunu bize gösteriyor, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,8 daralan Türkiye ekonomisinin, bu yılın aynı döneminde yüzde 11,1 büyümesi, ekonomimizin toparlanması adına önemli bir gösterge oldu. Bu rakam, 2011 yılının ilk üç çeyreğinde görülen yüzde 11’lik yıllık büyüme rakamlarından sonra en yüksek GSYH artışı anlamına geliyor. İnşaat sektörümüz ise aynı dönemde yüzde 18,7’lik artışla bu büyümede önemli bir rol oynadı. Dolayısıyla ülke ekonomisinin büyümesinde öncülük görevini üstlenmek sektörümüz açısından da sevindirici bir gelişme. Kuşkusuz; konutta düşük maliyetler ve uzun vadelerle düzenlenen kampanyalar, iç talebin canlanmasında çok etkili oldu. Özellikle eylül ayındaki konut satışlarında bu kampanyaların pozitif etkisini yaşadık. Beklentimiz; Türkiye olarak ekonomik büyümede 2018 yılında yüzde 5’i çok rahat yakalarız. Tabii, küresel bazda bir barış ortamı sağlanırsa bu rakam çok daha yukarılara gidebilir.

 

İlyas Ayvacı /Doğa Madencilik Yönetim Kurulu Üyesi:

Ekonomimiz ve sektörümüz büyüyor

Ekonomimiz yaşanan iç ve dış tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam ediyor. İnşaat sektörümüzde TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre büyümesini sürdürüyor. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdü. İnşaat sektöründe büyümenin de yüzde 18,7 olarak gerçekleşmesi, sektörümüzün ülke ekonomisindeki yerini göstermesi açısından oldukça sevindirici. Hükümetimizin teşviki ile gelen faiz indirimleri, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı, tapu harçları ve damga vergisinde sağlanan indirimler konut sahibi olmayı kolaylaştıran uzun vadeli kampanyalar sektörün büyümesine önemli katkı sağlıyor. Ülke ekonomimiz ve inşaat sektörü açısından 2018 yılında aynı büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz.

 

 

Share
395 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.