İnşaat Sektörü Yeni Bakandan Neler Bekliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Ağustos 2018

İnşaat Sektörü Yeni Bakandan Neler Bekliyor

Türkiye yeni bir sisteme geçerken, yetki alanı yeniden tanımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dümenine Murat Kurum getirildi. Konut sektörünün temsilcileri, Emlak Konut GY O Genel Müdürü olarak tanıdıkları ve içlerinden biri olarak değerlendirdikleri Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasından oldukça memnun. Yeni bakandan kısa sürede KDV, bürokrasi, kentsel dönüşümde destek bekleyen sektör, uzun vadede ise ‘doğru yeniden yapılandırma’ talep ediyor 

Türkiye, 24 Haziran seçimleriyle yeni bir sisteme adım attı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz’da yemin ederek yeni görevine başladıktan hemen sonra yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabineye, inşaat ve gayrimenkul sektörünün çok yakından tanıdığı bir isim de dahil oldu. Son olarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının (Emlak Konut GYO) genel müdürü olarak görev yapan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı.
Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasını sevinçle karşıladı. Sektörün içinden bir isim olan Bakan Kurum, konut sektörünün sorunlarını yakından biliyor ve bugüne kadar oluşturulan yeni yol haritalarında büyük emeği var. Tüm bunların yanında, sektörün kısa vadeli kriz dönemlerinde oluşturduğu çözümlerle, bu dönemleri konut geliştiricisi ve tüketici için fırsata dönüştüren Kurum, çevreye saygılı proje bilinciyle hareket ediyor.
Murat Kurum’un bakan olmasıyla birlikte gayrimenkul geliştiriciler ve sektörün temsilci örgütleri, Bakan Kurum’dan sektörün çeşitli sorunlarına göre kısa ve orta vadede çözümler oluşturulmasını bekliyor. Kuşkusuz en acil çözüm bekleyen konulardan biri bürokrasi. Kamu kurumlarının ortak sorunu olan yavaş ilerleyen ve çeşitli kurumlar arasında gidip gelen belgelerle aylar hatta yıllar süren bürokratik süreç, konut geliştiriciler için kimi zaman bir inşaatın yapım süresinden daha uzun sürüyor. Yanı sıra belediyelerdeki işlemlerin farklılık göstermesi de bu bürokratik sürecin sorunlu alanlarının başında geliyor.

‘Dönüşümde engeller var’ 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye açısından en acil çözüm bekleyen konunun kentsel dönüşümün önündeki engeller olduğunu söyledi. Durbakayım, kentsel dönüşümün ilerleyememesinin ana sebeplerinden biri olan Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki ilgili maddelerde iyileştirilmeler yapılması gerektiğini söyledi. Bu değişikliklerin gerekiyorsa Anayasa düzenlemesiyle yapılması gerektiğini savunan Durbakayım “Kentsel Dönüşüm için alınan vergi ve harç avantajlarının, kurumlar arası tartışılırlığına son verilmesi. Kentsel dönüşüm projelerini mümkün olduğunca ada bazında olması için teşvik edici kararların belediyeler nezdinde alınması gerekiyor” dedi. Dövize bağlı olmayan yerli üretimin daha fazla kullanılması teşvikinin de bekleyen çözümler arasında olduğunu aktaran Durbakayım, diğer yandan yabancıya konut satışının ihracat sayılarak inşaat firmalarının bu kapsamdaki sistemden faydalanması gerektiğini dile getirdi.

Müktesep hak korunmalı 
Kredi faiz oranlarının makul düzeylere inebilmesi için ikincil piyasaların oluşturulması önerisinde bulunan Nazmi Durbakayım, yerli ve yabancı fonların sektörlerde daha fazla yer almasını sağlamak için teşvik edici vergi ve harçlar ile ilgili bir dizi muafiyetler oluşturulması gerektiğini kaydetti. Sektörde alım satım vergileri konusunda da düzenlemeye ihtiyaç olduğunu anlatan Durbakayım, sektörün diğer talepleriyle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Alım satım vergisinde devletin kasasına girecek toplam bedele bakarak sürümden kazanma mantığı ile harç oranlarının indirilmesi. Her türlü KDV alacaklarının şirketlere ödenmesi ile bu sıralar nakit sıkıntısı olan sektöre can suyu verilmesi lazım. KDV’nin sürdürülebilir oranlarda ödeyeni mağdur etmeyen tarzda piyasa şartlarında geliştirilmesi için bu güne kadar yapılan toplantılarda alınan kararlardan da yararlanarak artık tartışma konusu olmaktan çıkarılmalı. Yabancı ve yerli yatırımcı için olmazsa olmaz konulardan biri daha fazla yabancı yatırımcının gelmesini istiyorsak müktesep hakkın (kazanılmış hak) bir an evvel çıkmasının sağlanması gerekli. Ayrıca ülkemizde kredi ve sigorta kolaylıkları ile ihracat ve turizmi destekleyen Eximbank’ın, sektörümüze de benzer destekleri sağlamasını bekliyoruz.”

‘Koşmamız lazım’ 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Feyzullah Yetgin ise sektörler hızla artan müteahhit sayısına dikkat çekti. Sektörün doğru bir algıyla yönetilebilmesi ve kayıt içi olması için çeşitli kriterler belirlenebileceğini anlatan Yetgin, “Müteahhit sayısıyla ilgili bir tartışma sürüyor. İrili ufaklı 400 bin olduğu tahmin ediliyor. Kanunda belirlenecek kriterlerle artık bu konuda yeni bir yapı belirlenmeli” dedi.  Sektörün hızlanması  için hayata geçirilen dönemsel teşviklerin yerine, bu teşviklerin belirli düzenlemeler ile kalıcı hale getirilmesini beklediklerini belirten Yetgin, “Bürokrasi de azaltılmalı. Dönüşüm ise akıllı ve sürdürülebilir kentler açısından ele alınarak hızla yapılmalı. Bizim ülke olarak yürümemiz değil, koşmamız lazım” diye konuştu.

‘Kalıcı bir sistem şart

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Altan Elmas da, sektörün beklentilerini en iyi bilen ismin Bakan Murat Kurum olduğuna vurgu yaparken, Türkiye ekonomisine katkı sunan en önemli sektörlerden olan gayrimenkul için stratejik adımlar atılması gerektiğini kaydetti.  Elmas, “Sektörün sorunları var ama bunlara sorun değil geçici çözümler yerine, yeni bir yol haritasıyla, anlaşılır ve kalıcı bir sistem belirlemeliyiz. Konut geliştiricilerin, şehirlerin ve gelir grubuna göre insanların talepleri var. Sürdürülebilir bir büyüme için kısa, orta ve uzun vadeli olarak çözüm önerilerini hayata geçirmeliyiz” dedi.

‘En karmaşık iş KDV’ 
Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile KDV konusunda ilişkili diğer bakanlıkların, aciliyetle çözmelerini bekledikleri ‘KDV karmaşası’na dikkat çekti. Boysanoğlu, “KDVTürkiye’de en karmaşık iş. Yüzde 1, 8, 18 uygulanıyor. Ancak neye göre nasıl değiştiği bile sık sık değişen bir konu. Kimi belediyelerin uygulamalarına göre bile yüzde kaç KDV olacağı farklılık gösteriyor. Hükümet bunun önüne geçmeye çalıştı ama yine de hem bizlerin, hem tüketicinin kafasını çok karıştırıyor. Buna artık tek bir KDV uygulayıp çözüm bulmalıyız. Dar gelirli için üretilen konutta yine yüzde 1 KDV kullanılabilir” diye konuştu. Yine belediyeler arasındaki uygulamaların paralel hale getirilmesinin sektöre hız kazandıracağını kaydeden Boysanoğlu, “İmar, ruhsat derken yıllar gidiyor. Bazı işler inşaatın süresi kadar sürüyor. Bu, ülkemizin gelirlerinin de boşa harcanması anlamına geliyor. Bu süreçleri hızlandıracak adımlar bekliyoruz” dedi.

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, gayrimenkul sektöründe hızlı karar almak ve uygulamaya geçirebilmenin önemine dikkat çekerek, “Yeni bakanımızla önümüzdeki dönemde çevre ve şehircilik anlamında çok hızlı mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. Ülkemizde daha sağlıklı, planlı ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek için kentsel dönüşüm projelerinin daha da hız kazanacağına olan inancım tamdır” açıklamasında bulundu.
DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, Murat Kurum’un iş hayatı boyunca sorunları gören, çözüm geliştiren ve hızlı aksiyon alan bir isim olduğunu belirtirken, bakanlık göreviyle piyasanın daha da hareketleneceğini söyledi.

‘Sektörü iyi tanır’ 
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanmasının inşaat sektöründe çok olumlu karşılandığını söyledi. Kurum’un sektörün artılarını eksilerini yakından biler bir isin olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, “Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde planlı ve yaşanılabilir kentlerin oluşturulmasına öncülük
etti. Yaptığı birçok hamle ile sektörü daima canlı ve dinamik tuttu” görüşünü dile getirdi.
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Özen Kuzu da Murat Kurum’un gayrimenkul sektöründe kampanyalar ve şehirleşme projeleriyle dikkatleri üzerine çektiğini dile getirdi. Kuzu, “Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması sektörümüz adına sevindirici bir gelişme” dedi.

‘İsabetli bir tercih’ 
İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep, yeni Çevre ve Şehircilik Murat Kurum’un Emlak Konut GYO’da daha planlı, sürdürülebilir konfora sahip ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek amacıyla konut sektöründe öncü ve yapıcı bir rol üstlendiğini vurguladı. Kurum’un ve ekibinin, kısa sürede şehirlerin markalaşma büyük katkı sağladığını ifade eden Celep “Kentsel dönüşüme de hızlı icraatlarıyla ivme kazandıracağına inanıyoruz. İhlas Yapı olarak, geçmiş dönemde Emlak Konut GYO projelerinde birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz ve yakından tanıdığımız Sayın Murat Kurum’un, ülkemizin 2023 hedefleri ve vizyonunda isabetli bir tercih olduğunu düşünüyoruz.”  dedi

Hızlı ve etkin çözümler bekleniyor 
Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ‘ektörün içinden gelen, sektörün gelişimine büyük katkı sunmuş, sorunların çözümünde önemli görevler üstlenmiş donanımlı ve başarılı bir isim’ olarak tanımladı. Gür, Kurum’un bundan sonra da imar barışından kentsel dönüşüme yeni projeler ve yeni yatırımlar konusunda hızlı ve etkin çözümler üreteceğine olan inancını dile getirdi.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise Bakan Murat Kurum’un sektörün içinden ve işin mutfağından gelen biri olduğunu belirterek “Kendisi en son uzun yıllar Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü yaptı ve başarılı işlere imza attı. Aynı başarıyı yeni görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda da sergileyeceğini ve güzel hizmetlerde bulunacağına yürekten inanıyorum. Özellikle gayrimenkul sektöründe olan tüm sorunların kısa sürede çözüleceği inancındayım” açıklamasında bulundu.

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, gayrimenkul sektöründe hızlı karar almanın ve uygulamaya geçirebilmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Murt Kurum’un da sektörü bilen, sektörün sorunlarını çok iyi tespit etmiş ve çözüm odaklı çalışan bir bürokrat olduğunu anlatan Bahadır, ” Kendisinin tecrübesi ve dinamikliği nedeniyle önümüzdeki dönemde sektör olarak hızlı mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘Kentsel dönüşüm hızlanacak’
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, sektör tarafından yakından tanınan Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanmasını son derece doğru bulduğunu belirterek şunları söyledi:
“Gayrimenkul sektörünün yapılanmaya ihtiyacı var ve sektörü bilen ve bizleri anlayacak birinin göreve gelmesi bizi mutlu etti. Kendisi sektörün artılarını ve eksilerini çok iyi bilen bir bürokrat. Ayrıca kentsel dönüşüm sürecini ve işleyiş konusunda çok ciddi birikim ve alt yapısı bulunuyor. Kentsel dönüşüm ve imar barışı konusunun hızlanması için de gereken çalışmaları en doğru şekilde gerçekleştirecektir. Kendisinin bizlerin taleplerini anlayarak sorunların çözümü için var gücüyle çözüm üreteceği kanısındayım.”

İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ekşi de Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasını sektör adına umut verici bir gelişme olarak niteledi. Kurum’un sektörün içinden gelen, tüm detaylara hakim ve donanımlı bir isim olarak niteleyen Ekşi, “Yüksek öngörüsü kararlı ve dinamik icraatlarını yakından gördük. Hem kampanyaları hem de planlı kentleşme çalışmalarını takip ettik. Bundan sonra sadece gayrimenkul sektörü değil, ülkenin planlı kentleşme konusunda da büyük katkısı olacaktır. Bu konularda tecrübeli olması büyük kazanç.”

INDER taleplerini 10 maddede topladı 
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan sektörün beklentilerini 10 madde halinde sıraladı:
• Bürokrasinin azalması: Bu güne kadar kurulan hükümetlerde ülkedeki ticari ve sosyal hayatı rahatlatacak kararlarda bürokrasi engelinden ya tam netice alınamadı ya da bürokrasinin yavaşlığından dolayı iş işten geçmiş oldu. Yeni yönetim düzeninde bakanlar kurulundaki birçok bakanın bürokrasinin engelleri ile mücadele edenlerden oluşması son derece ümit verici
• Kentsel dönüşümün önündeki engellerin kaldırılması: Kentsel dönüşümün ilerleyememesinin ana sebeplerinden biri olan Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili maddelerde -gerekiyor ise Anayasa düzenlemesi ile- gerekli iyileştirilmelerin yapılması. Kentsel Dönüşüm için alınan vergi ve harç avantajlarının, kurumlar arası tartışıldığına son verilmesi. Kentsel Dönüşüm Projelerini mümkün olduğunca ada bazında olması için teşvik edici kararların Belediyeler nezdinde alınması.
• Dövize bağlı olmayan yerli üretimin daha fazla kullanılmasının teşviki: İthal mal kullanımının minimum seviyelere inmesi için topyekün gayretin içine girilmesi. Üretimde yerli ham madde girdisinin oranı ile ilintili teşvikler oluşturulması. Yurt içi ve yurt dışı müşavir firmaların yerli üretim mamulü malzeme kullanımında baş belirleyici konumunda olduklarını hiç bir zaman unutmamalı.
• Kredi faiz oranlarının makul düzeylerde gerilemesi: Kredi faiz oranlarının makul düzeylere inebilmesi için ikincil piyasaların oluşturulması. Yerli ve yabancı fonların sektörlerde daha fazla yer almasını sağlamak için teşvik edici vergi ve harçlar ile ilgili bir dizi muafiyetler oluşturulması.
• Alım satım vergilerinin toplamda yüzde 1’e inmesi: Alım satım vergisinde devletin kasasına girecek toplam bedele bakarak sürümden kazanma mantığı ile harç oranlarının indirilmesi. Her türlü KDV alacaklarının şirketlere ödenmesi ile bu sıralar nakit sıkıntısı olan sektöre can suyu verilmesi.
• KDV teşviklerinin kalıcı hale gelmesi: KDV’nin sürdürülebilir oranlarda ödeyeni mağdur etmeyen tarzda piyasa şartlarında geliştirilmesi için bu güne kadar yapılan toplantılarda alınan kararlardan da yararlanarak artık tartışma konusu olmaktan çıkarılması.
• İmar affı kapsamı netleştirilmeli: İmar Barışının daha anlaşılır olabilmesi için bu güne kadar yapılan çalışma ve müracaatlarda çıkan paradokslara çözümcü yaklaşımlar ile netliğe kazandırılması.
• Müktesep hak (Kazanılmış hakların korunması) olması: Yabancı ve yerli yatırımcı için olmazsa olmaz konulardan biri daha fazla yabancı yatırımcının gelmesini istiyorsak müktesep hakkın biran evvel çıkmasının sağlanması.
• Yurtdışı satışların ihracat sayılması: Yabancıya konut satışlarının “ihracat” sayılarak, inşaat firmalarının ihracatçı ve döviz kazandıncı faaliyetler kapsamında yer alan firmalara/sektörlere sağlanan diğer kolaylık ve teşviklerden faydalanması,
• Sektöre Eximbank desteği sağlanması; Ülkemizde kredi ve sigorta kolaylıkları ile ihracat ve turizmi destekleyen Eximbank’ın, sektörümüze de benzer destekleri sağlaması…

Yeni kabinenin en genç bakanlarından biri 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ndeki ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı unvanına sahip Murat Kurum, 1976’da Ankara’da doğdu. Kurum, yeni sistemin en genç bakanlarından biri. Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1999’da mezun olan Kurum, 1999- 2005 arasında çeşitli özel kuruluşlarda çalıştı. 2005-2006 arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığında Uzman olarak görev yapan Kurum, 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009-2012 arasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığında uzmanlık görevlerini üstlendi. 2009 yılından itibaren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlük görevini
yürüten Kurum, evli ve 2 çocuk babası.Murat Kurum, genel müdürlüğü döneminde, Emlak Konut GYO’nun başarılı halka arzları gerçekleştirildi. Emlak Konut GYO’da ilk halka arz 2010’da gerçekleştirildi. Bu ilk arz, Cumhuriyet tarihinin en büyük 5 halka arzı arasına girdi. 2013’teki ikinci halka arz ise son 5 yılda Avrupa’da gayrimenkul alanında yapılan en büyük halka arz oldu. Halka arzlarla büyüyen Emlak Konut, 3,8 milyar liralık ödenmiş sermayesi ve 31 Mart 2018 itibariyle ulaştığı 21,9 milyar liralık aktif toplamıyla Türkiye’nin en güçlü şirketleri arasındaki yerini aldı.
Murat Kurum’un yönetiminde geçen yıl 7,7 milyarlık satışa imza atan Emlak Konut GYO, 2018’in ilk yarısında ise yaklaşık 2 milyar 526 milyonluk gayrimenkul satışı yaptı. Böylece şirket hedefi olan 2 milyar 659 milyon liraya yüzde 95 oranında ulaşılırken, 384 bin metrekare büyüklüğünde gerçekleşen satış alanı ile 336 bin metrekarelik satılabilir alan hedefinin aşıldığı görülüyor. Kurum, sektöre uyarılarıyla da dikkat çekiyordu. İhalelerde oluşan yüksek fiyatlara karşı şirketleri ‘Ayağınız yere bassın’ diyerek uyaran Kurum, projelerdeki aşırıya kaçan lüks konusunda da ‘Daha mütevazı olun’ önerisinde bulunmuştu. Emlak Konut, bu dönemde yalnızca hasılat paylaşımlı projeler geliştirmekle kalmadı, dev şehirlere, kentsel dönüşüm projelerine, şehir parklarına da imza attı.

Kaynak: INDERGİ

 

Share
285 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.