İnşaat Çeliği Alarm Veriyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İnşaat Çeliği Alarm Veriyor

Çelik üretiminde kullanılan hurda ve elektrot fiyatlarında yıl başından bu yana yaşanan artışın üretim maliyetini artırmasının başta inşaat çeliği olmak üzere bütün çelik ürünlerinin satış fiyatlarına yansıtılacağı, bu nedenle yurtiçi fiyatlarda düşüş beklenmediği belirtildi. 
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, çelik üretiminin Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.4 artarak 18 milyon 215 bin tona, ihracatın ise miktar bazında yüzde 17.6 artışla 9 milyon 928 bin tona yükseldiğini söyledi.
indergi-veysel yayan
Haziran ayında ise ihracatın 2016’nın aynı ayma göre yüzde 3.9 gerilediğini dile getiren Yayan, “İlk 5 aydaki göstergelerin iyi olması Haziran ayındaki düşüşü dengeledi, ancak Hazirandaki ihracat ve üretim düşüşü geçici olmayabilir. Çünkü uluslararası piyasalarda daralma var” dedi. Yayan, ihracattaki gerilemenin sürmesinin üretimi de olumsuz etkileyeceğine işaret ederek, özellikle hurdadan çelik üretiminde kullanılan elektrodun fiyatının yıl başından bu yana artış göstermesinin de üretim ve ihracatı geriletebileceğini kaydetti.

Daha önce elektrot maliyetlerinin toplam maliyet içindeki payının yüzde 2 olduğunu anlatan Yayan, “Bu oran artık yüzde 10-15’e kadar çıktı. Fiyatların bu şekilde yükselmesi toplam maliyeti ton başına 40 dolar kadar artırdı” dedi.

‘Dünyadan Haberleri Yok’
Elektrot olmadan çelik ürünleri üretilemeyeceğini vurgulayan Yayan, elektrot üreticilerinin de daralan kapasiteleri artırmak yerine üretimi daha da kısarak tüketiciyi sıkıştırdıklarını kaydetti. Elektrot fiyatlarındaki artışın inşaat çeliği dahil bütün çelik ürünleri fiyatlarına yansıtılacağını dile getiren Yayan, “Böyle bir ortamda inşaat çeliği ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi ürünün satış fiyatlarını düşürmeyecek. Gümrük vergisinin indirilmesi talebinde bulunanların dünyada olup bitenden, dünya ekonomilerinin nasıl çalıştığından, başka ülkelerin kendi çelik sektörünü nasıl koruduklarından haberi yok” değerlendirmesinde bulundu.

Share
671 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.