İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Başlıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

05 Aralık 2017

İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Başlıyor

TİM’in bu yıl altıncısını düzenleyeceği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, 6-9 Aralık tarihlerinde ICC-İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ulusal ve uluslararası kategorideki iki pitchingin yanı sıra, panel ve söyleşiler, girişimci-yatırımcı odaklı S2C platformu ve ekosistemdeki paydaşların yer alacağı fuar alanları da etkinlikte olacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda 2012 yılından bu yana düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl girişimcilik ruhunu da kapsıyor. Yeni adıyla Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası olarak düzenlenecek etkinlik, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde 6-9 Aralık tarihleri arasında ICC-İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Dünya gazetesinin haberine göre, Türkiye’de inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan etkinlikte, dört gün boyunca yerli ve yabancı 201 konuk, 19 konferans ile 36 panelde konuşma yapacak.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2012’de ilk inovasyon Haftası’m düzenlemeye başladığımızda bu kavrama yabancıydık. Şimdi inovasyon sözünü her yerde duyuyorsunuz. Türkiye’de inovasyon konusunda farkındalık oluşmasına büyük katkımız olduğuna inanıyoruz. Aynı şekilde inovasyonun içselleştirilmesini sağlamakta da önemli bir rol üstlendik… Şimdi altıncı yılımıza girerken inovasyon haftamızı, inovasyonun gerçek itici gücü olan girişimcilerle ve girişimlerle buluşturmanın zamanı geldi. İnovasyon ve girişimcilik… Bu iki kavram birbirini tamamlıyor. Cep telefonu örneği bir tarafa, dünyayı değiştiren inovasyon çoğunlukla girişimcüerden geldi. İnovasyon hayal etmek demek. Sınırları kaldırmak demek. Girişimcilikse bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek demek. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası hem hayal etmeyi hem de bu hayalleri gerçeğe dönüştürmeyi sağlayacak! Türkiye’de girişimcilik kültürü hızla gelişiyor. Fakat hala girişimciliğe, ‘gençler yapmış, destek olalım’ mantığıyla yaklaşım ağırlıkta… Oysa girişimcilik ‘gençlerin’ desteklendiği bir mekanizma değil. Aksine, doğru uygulandığında girişimcilerin sizi desteklediği bir mekanizma. Karşılıklı bir kazan-kazan ilişkisi var. Bu nedenle, firmalar inovasyon için bütçeler ayırmalı, Ar-Ge’ye yatırım yapmalı… Ama bir yandan dakesinlikle girişimcileri iyi takip etmeli… Diyelim ki bir lojistik firmasını yönetiyorsunuz. Lojistikte inovasyon çalışmaları sürdürürken, alanınızla ilgili farklı girişimleri takip edip, onlara vereceğiniz destekle inovasyonu ayağınıza getirmiş olursunuz. Hem şirketiniz gelişir, hem de girişimcinin gelişmesine vesüe olursunuz… Tabu, çok kârlı olacağını düşündüğünüz farklı alanlardan farklı projelerle de karşılaşmanız mümkün” diyerek devam etti sözlerine: “Girişimciler her iki taraf için de kârlı bir fırsat olabilir. Aslında yeni projeleri takip etmek, girişimcilerle iletişimde olmak da başka bir inovasyon şekli…” diye aktarıyor.

Girişimci ve yatırımcı bir arada
Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, İstanbul’u uluslararası bir girişimcilik merkezi haline getirerek, girişimciliğin bütün paydaşlarını buluşturmayı hedefliyor. Bu çerçevede yeni girişimlere fırsat sunma amacı taşıyan Born Global İstanbul etkinliği de hafta sırasında düzenlenecek. Ön değerlendirmede seçilen 60 yerli ve 60 yabancı toplamda 120 girişimci, kurulacak Pegasus ve Global Sahnelerinde jüri ile yatırımcılara sunum yapacak. Etkinlikte 120 girişimin projelerini sergileyerek seçilenlerin ana sahnede ödüllendirileceği ulusal ve uluslararası iki ayrı Pitching, panel/söyleşiler, girişimci-yatırımcı odaklı S2C (Startup to Corporate) platformu ve ekosistemdeki paydaşların yer alacağı fuar alanları olacak. “Born Global İstanbuT’da yatırım ağları, girişim evleri, kuluçka merkezleri, teknoparklar, teknoloji firmaları, büyüme aşamasında ve yatırım arayan yüzlerce girişimci yer alacak. Ulusal ve uluslararası kategorideki iki pitchingin yanı sıra, panel ve söyleşiler, girişimci-yatırımcı odaklı S2C (Startup to Corporate) platformu olacak. Ayrıca ekosistemdeki paydaşların yer alacağı fuar alanları da olacak. Born Global İstanbul’da yatırım ağları, girişim evleri, kuluçka merkezleri, teknoparklar, teknoloji firmaları, büyüme aşamasında ve yatırım arayan yüzlerce girişimci yer alacak. “Amacımız girişimcilerin yatırımcılarla buluşabileceği ortamlar yaratabilmek” diyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şöyle devam ediyor:

“Biz girişimcileri buraya getiriyoruz fakat yatırımcıların da buna ilgi göstermesi ve buradaki fırsatı görmesi lazım.”

Sahne sunumunda bir ilk

Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda ana sahne sunumunda kullanılacak yapay zeka ile Türkiye’de teknolojik bir ilke imza atılacak. KulakApp inovasyonu ile etkinlik Edirne’den Kars’a dinlenebilecek
‘KulakApp’ adı verilen bu aplikasyon sayesinde, etkinlikteki tüm konuşmaları, uluslararası katılımcıların konuşmaları için yapılan simültane tercümeleri Türkiye’nin her yerinden cep telefonu kulaklığınızdan dinleyerek izlemeniz mümkün olacak.

 

Share
1172 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.