INDER Workshop’unda Yeni İşbirliklerinin Tohumu Atıldı

12 Mart 2019 - 16:07

İNDER’in 4’üncü kez düzenlediği Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u, tedarikçi firmalar ile inşaat şirketlerinin firma sahibi ve üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. Toplam 210 görüşmenin yapıldığı toplantıda yeni işbirliklerinin tohumları atıldı. Organizasyonda tedarikçi firmaların, yeni ürünlerini tanıtma fırsatı bulurken sektörün sorunları ve bu sorunlar hakkındaki çözüm önerileri, önümüzdeki döneme dair hizmet ve eylem planları da dile getirildi

Tedarikçi firma yetkililerine “Sizler de güçlü olacaksınız, bizler de güçlü olacağız ki tüketiciye daha nitelikli ürünler sunalım” sözleriyle seslenen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Doğru projeler yapmamız ve doğru malzemeler kullanmamız lazım” dedi

İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) düzenlediği Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u Türkiye’nin önde gelen 15 inşaat malzemesi ve hizmet üreticisiyle İNDER üyesi 14 inşaat firmasını bir araya getirdi. 4’üncü kez gerçekleştirilen Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u, tedarikçi firmalar ile inşaat şirketlerinin firma sahibi ve üst düzey yöneticilerine tanışma ve birebir görüşme fırsatı sağladı. Toplam 210 görüşmenin yapıldığı toplantıda yeni işbirliklerinin tohumları atıldı. Her iki sektörün temsilcileri arasındaki işbirliğini geliştirmek, sürdürülebilir ticari birlikteliği sağlamak ve mevcut iletişimi güçlendirmek amacıyla düzenlenen organizasyonda tedarikçi firmalar yeni ürünlerini tanıtma fırsatı bulurken aynı zamanda sektörün sorunları ve bu sorunlar hakkındaki çözüm önerileri, önümüzdeki döneme dair hizmet ve eylem planları dile getirildi.

Güçlü sektör vurgusu

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, toplantının açılışında yaptığı konuşmada inşaat sektörünün 250 alt sektörü harekete geçirdiğine ve 2,2 milyon istihdam sağladığına dikkat çekerek “En büyük sorunlarımızdan biri, ne kadar güçlü olduğumuzun farkında olmamamız. Böyle organizasyonlarda bir araya gelince ne kadar güçlü olduğumuzu anlayabiliyoruz. Bu kadar güçlü bir sektörde bizim irtibatımızın daha güçlü olması gerekir diye düşünüyorum” dedi. Son 6-7 aydır, yaşanan sıkıntılarla birlikte inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün daha güçlü bir iletişim içinde olduğunu dile getiren Durbakayım, döviz kurundaki dalgalanmaların maliyetlere yansıdığını ve bunu da tedarik konusunda sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Bu konuda her iki tarafında fedakarlık gösterdiğini vurgulayan Durbakayım, bu sektörün ilanihaye devam edeceğini çünkü barınmanın gıdadan sonraki en büyük ihtiyaç olduğunu anlatı. Durbakayım 82 milyon nüfusu olan Türkiye’de konut ihtiyacının bitmeyeceğini ve bu konuda bir doyum noktası olmadığını ifade etti.

‘Stok yok’

Sektörde stok olduğuna dair söylemlerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Başkan Durbakayım, şunları söyledi:

“Ama bahsedilen şey stok değil. Hangi sektörde olursanız olun, doğru malı üretmiyorsanız, doğru fiyatlamıyorsanız ve pazarlamanız yanlışsa, malın arkasında değilseniz, bu satamadığınız hışır mal haline gelir. Bizim sektörümüzde de bazı yanlış projelendirmelerden veya fiyatlamanın doğru olmamasından kaynaklanan bir takım birikmeler var. Bunun da zaman içinde hallolacağını düşünüyorum. Yoksa doğru projelerin hala son derece rağbet gördüğünü biliyoruz.  Zaten yeni düzenlemelerle Bakanlık bunlara bir disiplin getiriyor. Bu disiplinle de her yerde her inşaatın olmayacağı belirtiliyor. Hangi projenin nerede yapılacağına da bakanlık yön verecek.”

Önemli bir gelişmenin de yeni bir düzenlemeyle 250 bin olduğu tahmin edilen müteahhit sayısının nitelikli bir seviyeye ineceğini dile getiren Durbakayım, “Dolayısıyla daha iyi, nitelikli ve ayağı yere basan bir sektör haline geleceğimizi bugünden size müjdeleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Doğru proje, doğru malzeme

Tedarikçi firma yetkililerine “Sizler de güçlü olacaksınız, bizler de güçlü olacağız ki tüketiciye daha nitelikli ürünler sunalım” sözleriyle seslenen Durbakayım, söyle devam etti:

“Nihayetinde bizler amme hizmeti yapıyoruz. İnsanlar, ömürleri boyunca bir ya da 2 kere ev alıyor ve bunu en büyük birikimleriyle alıyorlar. O yüzden doğru projeler yapmamız ve doğru malzemeler kullanmamız lazım. O yüzden İNDER olarak bu buluşmaya çok önem veriyoruz.”

‘Aynı geminin içindeyiz’

İNDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Engin Keçeli ise Türkiye İMSAD’ın raporuna göre, 2017 yılında 1 milyon 370 bin civarında olan daire ruhsat sayısının 2018’de 640 bine düştüğünü, metrekare bazında ise konut yapı ruhsatlarında ise yüzde 56 gerileme olduğunu söyledi. Bu durumu üzücü değil, sevindirici bir gelişme olarak nitelendiren Keçeli, “Burada gerçek müteahhitler için üzücü bir durum yok. Köyde tarlasını satıp bakkal olacakken müteahhit olmaya soyunanlar eleniyor. Sizler de tedarikçi olarak sakın üzülmeyin, malı kime satacağız diye… Şimdi gerçek müteahhide gerçekten mal satacaksınız” dedi.

İnşaat firmalarının, yaşanan sıkıntıların ardından güçlü bir birliktelik sağladığını kaydeden Keçeli, “Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Doğru ve kaliteli malzeme, inovatif malzeme, doğru fiyatla yolumuza devam etmemiz, birbirimize itici güç olmamız lazım” diye konuştu.

İNDER’in Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’ larının, tedarikçi firmaları, inşaatçı firmaların üst düzey yetkilileriyle görüşme konusunda ciddi bir zaman ve maliyet kaybından kurtardığına dikkat çeken Engin Keçeli, müteahhitlerin de her toplantıda yeni firmalarla tanışma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

‘Hızlı geri dönüş bekliyoruz’

İNDER Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Salihvatandaş, 4’üncü kere yapılan bu organizasyonun amacının inşaat firmaları ile inşaat sektörüne tedarik sağlayan firmaları bir araya getirmek olduğunu söyledi. Organizasyona katılan tedarikçi firmaların, buradaki 14 inşaat firmasına ulaşmak için randevu hariç 14 gün süreceğini ifade eden Salihvatandaş, bu organizasyon ile süreyi 1 güne indirdiklerini anlattı. Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’unu tedarikçi firmalardan gelen talep üzerine düzenlediklerini açıklayan Salihvatandaş, “Biz de İNDER olarak tedarikçilerimizin yanında olduğumuzu göstermek amacıyla bu organizasyonu düzenliyoruz. Artık mutat hale gelen, her senenin başında ve sonunda olmak üzere buna devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’un en önemli amacının firmalara kısa sürede geri dönüş alma imkanı sunmak olduğunu da belirten Salihvatandaş, daha önceki organizasyonlarda bunun örneklerini gördüklerini dile getirdi.

‘Malzemeye yüzde 50 zam geldi’

İnşaatçı firmaların da bu toplantıdan beklentileri bulunduğunu kaydeden Kubilay Salihvatandaş, şunları söyledi:

“Pazarda çok sayıda inşaat firması bulunduğu için tedarikçi firmalar, hem fiyatları yüksek tutuyorlardı hem de ödeme kolaylıklarını sağlamıyorlardı. Şu anda malzeme konusunda yüzde 50’nin üzerinde zam var. Ama bu kriz süreçleri, gerçek inşaat firmalarının ayakta kalmasını, olmayanların ise elenip gitmesini beraberinde getirecek. Burada tedarikçilerin yapması gereken ki ben öyle yapıyorum, inşaat sektörünün gerçek oyuncuları olan firmalarla fiyat ve ödeme konusunda başka türlü bir çalışma yapmaları, bu süreçte onların yanlarında olmaları gerekiyor.”

Hafele Satış Departmanı Projeler Bölüm Müdürü Kerem Devrim:

Firmalara tasarım ve pazarlama desteği veriyoruz

Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u gibi organizasyonlar bizim için avantajlı ve faydalı oluyor. Böyle organizasyonlarda daha fazla bulunmak istiyoruz. Biz Hafele’nin adının iyi duyulduğunu biliyoruz ve böyle sıkıntılı zamanlarda sektörün sorunlarını aşmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

Bizim işimizin önemli tarafı fayda sağlamak ve biz müşteri gözünden bakarak sonuç almaya çalışıyoruz. Bizim sattığımız ürünler müşterinin gözünde nasıl, onlara ne ifade ediyor diye düşünüyoruz. Örneğin konut projelerinde daha çok kadın gözünden bakarak ihtiyaç duyduğu fonksiyonelliği, şıklığı ve uyumu sunarak projelerin fark yaratmasını sağlıyoruz. Biz projelere sadece ürün satmıyoruz, aynı zamanda danışmanlık hizmeti de veriyoruz. İnşaat firmalarının işlerini kolaylaştıracak çözüm önerileri sunuyoruz. Onların adına onların işlerini bizler yapabiliyoruz. Örneğin, tasarım ekibimiz ihtiyaç olduğunda tasarımları oluşturabiliyor, mimarı olmayan firmalara mimari destek veriyor. Ayrı zamanda son mimari trendler ve yeni teknolojiler hakkında inşaat firmalarını bilgilendiriyoruz. Bizim çok geniş bir ürün kategori departmanımız var ve bu departman onların yerine ürünü bulup getirip onların beğenisine sunuyor. Çok büyük bir pazarlama departmanımız var ve inşaat firmalarının pazarlamalarına faydalı ürünler çıkarabiliyoruz, bu konuda da danışmanlık verebiliyoruz. Böylece inşaat firmalarının stoklarını daha kolay satılabilir, daha farklı, müşteri açısından daha beğenilecek hale getirecek her imkanı sunuyoruz.

Samsung Electronics Turkey Profesyonel Görüntüleme

ve Hafıza Çözümleri Ülke Müdürü Pınar Kaçar:

Ödeme kolaylığı sunuyoruz

Her ürünün bir ederi, bir bedeli var. Dolayısıyla döviz kuruyla ithal ettiğimiz bir ürünü sattığımız için biz indirim yapamasak da inşaat firmalarımıza ciddi ödeme kolaylıkları sağlıyoruz. Örneğin otel televizyonları konusunda müşterimizin ihtiyacına göre, 12 aya kadar taksit yapabiliyoruz. Samsung’un görüntüleme sistemlerinde de 60 – 90 gün arasında vade süreleri mevcut. Klima tarafında da benzer bir durum söz konusu. Bazı durumlarda kuru sabitliyoruz. Ayrıca projenin büyüklüğüne ve durumuna göre özel ödeme planları uygulayıp ortak bir noktada buluşmaya çalışıyoruz. Böylece inşaat firmalarının bu zor dönemini, güzel projelerle başarı hikayesine dönüştürmeye çalışıyoruz.

Ayrıca projelerin satış ofislerinde pazarlamayı kolaylaştıracak ve satışı artıracak çözüm önerilerimiz de var. Örneğin satış ofislerinde kullanılabilecek endüstriyel ekranlarımız var. Bunların büyüklükleri 32 inç’ten başlıyor, 98 inç’e kadar çıkıyor. Daha da büyük ekranlar istenirse video wall’larla duvarda duvara kaplayabiliyoruz.  Ayrıca 3 boyutlu gösterimler yapıp ve bunun içine hologramlar eklemek mümkün. Mesela 20’nci kattan manzaranın nasıl görüneceğini müşteriye gösterebilirsiniz. Bunlar satışı artıracak uygulamalar. Çünkü insanlar bunları istiyorlar.

The Wall ismini verdiğimiz yeni bir televizyon ürünümüz var. Evler için üretilmiş bir ürün ama bu bildiğimiz, sıradan bir televizyon değil. Görüntü gerçek görüntü. Yani bu televizyon insan gözünün gördüğü görüntüyü yansıtıyor. Şuanda hiçbir teknoloji insan gözünün gördüğü renk paletini ve detayları sunmuyor. Ama The Wall ile biz bunu yakalayabildik. Bu televizyon en küçük 146 inç’ten başlıyor yani 7,5 metrekare.

B/S/H Proje Satış Müdürü M. Barış Gürcüoğlu:

Fiyat politikamızı gözden geçireceğiz

Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u çok güzel bir organizasyon oldu. Kısa sürede bu kadar çok inşaat firmasıyla bir araya gelme fikri gerçekten çok güzel bir fikir. Zamanlar kısa olsa bile hem tanışmak hem de yeni işbirlikleri oluşturmak adına çok güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Devamını bekliyoruz.

Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu zor dönemde inşaat şirketlerimizin ihtiyaçları yönünde hareket etmeye çalışıyoruz. Bu ihtiyaçlar inovatif ürünler olabilir, daha az maliyetli ürünler olabilir. Bütün bunlar günümüzde çok önemli hale gelmiş durumda. Biz şirketimizin kaynaklarını bu ihtiyaçları karşılama konusunda sonuna kadar kullanacağız. Mevcut fiyat politikamızı yeniden gözden geçireceğiz ve inşaat firmalarına fiyat avantajı sunacağız. Ayrıca yeni ürün segmentasyonumuzu belirlerken de farklı ihtiyaçları göz önünde bulunduracağız. Çünkü her projede aynı segment ürünün kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Hem katma değer sağlayacak hem inşaat firmalarını ve hem de onların müşterilerini mutlu edecek inovatif ürünler üzerinde duracağız.  Bu arada sene başı itibariyle ankastre fırın ve bulaşık makinesi ürün gamımız yenilendi. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

Şuanda piyasada vadeler çok uzamış durumda zaten. Ama biz yine de müşterilerimizle bu konuda ortak bir paydada buluşmaya çalışıyoruz, ödeme konusunda kendilerini hiçbir şekilde geri çevirmiyoruz.

Hansgrohe Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Bahadır Şan:

Bize bir adım atana biz koşarak gidiyoruz

Hansgrohe 1901 yılında kurulmuş bir firma, dolayısıyla tutucu ve gelenekçi bir firma. Tasarım ve inovasyonda sürekliliği savunan bir firma. Hiçbir zaman pazar koşullarına göre ucuz çözümleri tercih etmez. Ama bugün dünya üzerinde hizmet verdiği 145 ülkede, her ülkenin pazarına göre, her ülkenin para birimiyle, her ülkenin kendi diliyle ve pazar alışkanlıklarıyla çözüm ortağı olmaya çalışır. Burada müteahhit firmalar her zaman Hansgrohe’nin sonuç odaklı, maliyette, hizmette iş birliği yapılabilecek, güçlü ir üretici olduğu gerçeğini yaşar. Her dönemde müteahhidin yükünü azaltıp onlara hizmet vermeyi kendisine ilke edinir. Bir ülkede bir pazara girecekseniz, doğru nokta inşaat firmalarıdır. O yüzden müteahhidi mutlu eden, sorunlarını anlayan, maliyette de gerçek ekonominin sürdürülebilir ürünlerle olduğuna inanan bir firmayız. Bütünsel kalite yönetimine inanan tüm firmalar, parçaların kalitesinin firmanın kalitesini, markasını temsil ettiğine inanan her firma bizim için doğru firmadır. Biz de onlara hizmet vermek için elimizden geleni yaparız.

İnşaat firmalarına ödemelerde kolaylık gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Bizimle çalışmak isteyen her firmayla da çalışıyoruz, yani bir şekilde anlaşıyoruz ki doğru olan da bu… Bize bir adım atana biz koşarak gidiyoruz. Bu organizasyon Türkiye’nin güçlü inşaat firmalarıyla karşı karşıya gelip hafıza tazelememize yaradı. Çünkü salondaki neredeyse tüm firmalarla daha önce çalıştık. Biz kötü gün dostu olduğumuza inanıyoruz. Ve bu kötü günde de biz. Bize düşeni yapacağız. Yeter ki işimiz, ekonomimiz, sektörümüz tüm paydaşlarıyla güçlü olsun.

Berker Pazarlama Müdürü Şebnem Akarsu:

Her projeye özel çözüm sunuyoruz

Biz bu organizasyona ilk kez katılıyoruz ve başlangıcımız çok güzel oldu. Şuan herkesin izlenimi çok iyi, geri dönüşleri gördükçe eminim daha da mutlu olacağız. Umarım herkes iyi geri dönüşler alır çünkü sektörün gerçekten buna ihtiyacı var.

Biz her projenin ihtiyacına ve beklentisine göre çözümler geliştiriyoruz. Dolayısıyla projenin ihtiyacı daha ucuz bir ürünse, nasıl yapılabileceğine göre onları yönlendirebiliyoruz. Bazen müşterinin ihtiyacı olmasa da fazladan ürünler öneriliyor. Biz bir nevi terzi gibi sektörde ihtiyaca yönelik çözümler üretiyoruz. Projelere yönelik mühendislerden oluşan özel bir ekibimiz var. Onun dışında bayi ağımız içinde de benzer ekiplerimiz var. Bu sayede projenin şekillenmesine de destek verebiliyoruz.

Berker by Hager, yurtdışı merkezli bir firma. Merkeze göre, Türkiye gibi dış pazarlar şu an zararda görünüyor. Kriz maalesef en çok yurtdışı menşeli firmaları vurdu. Çünkü biz malı dövizle getirip TL ile satıyoruz. O yüzden şu anda fiyat indirimi yapmamız mümkün olmuyor.  Ama zaten en düşük karla iş yapar durumdayız ve firmalara en özel fiyatları vermeye çalışıyoruz. Onun dışında firmalara ödemeler konusunda elimizden gelen kolaylığı sağlıyoruz. Tabii bu, projenin hacmine ve koşullarına göre değişiyor.

14 müteahhit katıldı

İşte katılımcı müteahhitler:

AKS Grup İnşaat       Emre Aksoy

Artaş İnşaat    Yener Yıldırım

Aşçıoğlu İnşaat          İrfan Aşçıoğlu

Beyaz İnşaat   Erdal Şahin

Dekar Yapı     Salih Kuzu

Doğa Şehircilik           Ömer Ayvacı

Ege Yapı         İnanç Kabadayı

Hasanoğlu İnşaat        Haluk Hasanoğlu

Keleşoğlu İnşaat         Mustafa Keleş

Nef      Erden Timur

Saral İnşaat     Eyüp Ensar Saral

Seba İnşaat     Engin Keçeli

Teknik Yapı    Kemal Aydın

Toya Gayrimenkul      Zafer Topaloğlu

 

Öncü markalar İNDER’in konuğu oldu

Hafele

Aksa Jeneratör

Arçelik

Berker

B/S/H

Dora Botanik

Duravit

Hansgrohe

Işık Yapı

Kone

Nolte

Samsung

Tanwood

Vanucci

Mitsubishi Electric

 

Kaynak: Esra Özsümer-INDERGİ

    Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

    © 2014 İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi Tüm Hakları Saklıdır.