IMF: Türkiye’de Ekonomi Aşırı Isınıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

IMF: Türkiye’de Ekonomi Aşırı Isınıyor

ULUSLARARASI Para Fonu’nun yayınladığı değerlendirme raporunda, Türk lirasındaki değer 
kaybı, artan talep ve maliyet baskılarından ötürü yükselen enflasyonun, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz arttırmaması durumunda tek haneli rakamlara düşmeyeceği iddia edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, cari açığın bu yıl Gayri Safı Yurtiçi Hasılanın yüzde 5’in üstünde seyredeceği öngörüsüne yer verilen raporda, bunda yükselen petrol fiyatlarının ve güçlü iç talebin önemli rol oynayacağı kaydedildi. IMF heyetinin hazırladığı raporda, “Bu kadar güçlü bir toparlanmanın ardından ekonomi şimdi pozitif üretim açığı, hedefin oldukça üzerinde enflasyon ve daha geniş cari açık olmak üzere aşırı ısınma ibareleriyle karşı karşıya kaldı.” yorumu yer aldı.

KÜRESEL ŞARTLARDAN ETKİLENME İHTİMALİ YÜKSEK’ 
Türkiye’nin değişen küresel şartlardan olumsuz etkilenme ihtimalini yükselttiği kaydedilen raporda, iç ve dış dengesizliklerin malî politikaların dikkatli yönetimi ile parasal sıkılaşmayı ihtiva eden bir politika kombinasyonuyla çözülmesi tavsiyesinde bulunuldu. Söz konusu politika kombinasyonun yapısal reformlarla birlikte Türkiye’yi yükselen piyasa ekonomilerine yönelik küresel algının değişmesi ihtimaline karşı hazırlayacağı da vurgulandı. Dış finansman ihtiyacı, sınırlı döviz rezervi, kısa vadeli sermaye girişlerine bağımlılık ve kurumsal borçların kırılganlıklar arasında sıralayan IMF heyeti, raporunda “İnşaat sektöründe muhtemel arz fazlası işaretleri yükseliyor” uyarısına da yer verdi.

Share
340 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.