İmar Yönetmeliği Farklı Uygulanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

28 Aralık 2017

İmar Yönetmeliği Farklı Uygulanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Yasin Kalem, 1 Ekim’de yürürlüğe giren Planlı Alanlar Yeni İmar Yönetmeliği’nin, açık hükümler taşımasına rağmen, birbirine komşu belediyeler tarafından bile farklı yorumlanıp, farklı uygulamalar yapıldığını söyledi. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Adana Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda konuşan Genel Müdür Kalem, Yeni İmar Yönetmeliği ile şehirlerde yaşanan imar karmaşasının sonlandırılmasınm amaçlandığını söyledi. Kalem, yönetmeliğin, sade ve anlaşılır şekilde hazırlandığını, buna göre; temel esasların merkezden, diğer konuların ise yöresel koşullara göre ilgili idarelerce belirlenmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Yönetmeliğin eksikliğinden, karmaşasından ziyade algılama ve anlayışta bazı eksiklikler olduğunun görüldüğünü, açık hükümler bulunmasına rağmen komşu belediyelerde farklı uygulamalar yapıldığını anlatan Kalem, bu durumun ortadan kaldırılması ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi için bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Kıvanç: Fonksiyonel ve estetik sorunlar yaşanabilir 
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da inşaat sektörünün ülke ekonomisi açısından önemine değindi. Kıvanç, düzenlemelerin getirdiği kısıtlamalar ve ticari kaygılar nedeniyle yeni binalarda fonksiyonel ve estetik açıdan olumsuzluklar yaşanabileceği, yeni arsalarda olmasa bile kentsel dönüşüm uygulamalarında büyük sıkıntılar ortaya çıkabileceği endişesi taşıdıklarını ifade etti.
Projelerin maliyetinin artmasına paralel olarak konut fiyatlarının yükseleceğine işaret eden Kıvanç “Beklentimiz yönetmeliğin ülke ekonomisi, inşaat sektörümüz ve vatandaşımız açısından mağduriyetlere neden olmamasıdır. Kentsel dönüşüm projeleri olumsuz etkilenmemeli, eski ve depreme dayanıksız binaların çağdaş ve modern yeni binalara dönüşmesinin önünde engel oluşturmamalıdır” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı Ahmet Zenbilci’nin moderatörlüğündeki çalıştayda, Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Murat Oral, İmar Düzenleme Daire Başkanlığı Şube Müdürleri Fatih Yoldaş ve Melek Kural, Yeni İmar Yönetmeliği hakkındaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Share
590 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.