Bakan’ın İmar İsyanı: En Büyük Hırsızlık | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Bakan’ın İmar İsyanı: En Büyük Hırsızlık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ortalıkta dolaşan imar hikâyelerinin çok rahatsız edici olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza ilettik. İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyacı var. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor” diye konuştu.

indergi_İmar HırsızlıklarıHürriyet’in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelere yönelik en önemli şikâyet konusunun imar uygulamaları olduğunu söyledi. Belediyelerin bu nedenle üçüncü bir denetime ihtiyacı olduğunu ifade eden Özhaseki, bu denetim yetkisini bakanlığına istedi. Özhaseki, “Ortalıkta dolaşan imar hikâyeleri, o kadar rahatsız edici ki hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor” dedi.

Mehmet Özhaseki,TBMM’deki sohbetinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özellikle belediye uygulamaları konusunda açtığı başlığın anımsatılması üzerine değerlendirmeler yaptı. Özhaseki, bazı belediyelerin imar kararlarına yönelik iddialar için şunları söyledi:

ERDOĞAN’A SÖYLEDİM

“Anayasa’dan kaynaklanan hükümden dolayı belediyeler İçişleri Bakanlığına bağlı. Fakat onların parasını biz gönderiyoruz. Kredi talepleri, değişik fonlardan kaynak istediklerinde bize geliyorlar. İmarla ilgili düzenlemeleri de biz yapıyoruz. Belediyeler konusundan vatandaşın en çok şikâyet ettiği konu imar. Fakat ortalıkta dolaşan imar hikâyeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. Belediyelere yönelik güveni de sarsıyor.”

“İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım. Denetimi biz yapabiliriz. Önümüzdeki günlerde Cumhur baş kanı’na sunacağımız 6 aylık planda belediyelerle ilişkilerimiz de olacak. Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı denetler belediyeleri Bazen Sayıştay öyle abartır ki denetim işkenceye dönebilir. Ama buna rağmen denetlemeli, itirazımız yok. Diğeri de İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerinin yaptığı denetimdir. Belli aralıklarla bu denetim yapılır. Onlar işlemlere bakarlar.”

EZİYET EDECEK DEĞİLİZ

BAKAN Özhaseki, “Elinde beş yüzlük, binlik planları olanlara eziyet edecek değiliz. Ama bir yerin planında değişim varsa, ‘değiştiriyorsun?’ deme hakkımızın olması lazım. Plan tadilatlarının niye yapıldığım sormamız lazım. Eğer bu tadilatlar makul ve haklı ise Doğru yapmışsın’ deriz. Değilse, Dur’ demek lazım. Parsel bazlı imar değişiklikleri en büyük bela Yoksa alan bazlı olanlara kimse itiraz etmiyor.”

DENETİMDEKİ EN BÜYÜK SORUN 

Özhaseki. denetimlerde imarla ilgili şikâyetlerin mülkiye müfettişlerinin ihtisasları imar olmadığı için ya bakanlığın ya da valiliğin bilirkişi listesindeki mimarlara veya mühendislere yolladığını kaydederek. “Bir şehirde sız belediyeyi, o şehrin bilirkişisine gönderiyorsunuz. Akşama kadar birlikte olan adamlara gönderiyorsunuz. O raporlarda da suçlayıcı bir şey olmuyor. Yani belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyaç var. Böyle olursa imar sıkıntısı da gündeme gelmez. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor. Denetim altına alınması lazım” dedi.

 

Share
609 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.