İmar Barışıyla Fiyatlar Arttı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Kasım 2018

İmar Barışıyla Fiyatlar Arttı

İmar barışı büyük bir hızla beklenen sonucu verirken, konut fiyatlarını da artırdı. İmar barışı ile ruhsat ve tapulama sorunu çözülen il ve ilçelerde emlak fiyatlarında yüzde 7’ye yakın fiyat artışları oldu 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığınca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara ayları ve yasalara aykırılıkları ortadan kaldırmayı hedefleyen “imar barışı” düzenlemesine başvurular devam ediyor. Bu arada imar barışı başladığından buyana geçen 5 aylık sürede konut fiyatları yüzde 5-7 arasında artış gösterdi.

Konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe ise yüzde 9.2’lik oranla İzmir Çiğli ve Ankara Gölbaşı oldu.

En yükseği Zonguldak’ta

İMAR barışı uygulamasının başladığı dönemden bu yana konut fiyatlarının en fazla arttığı il yüzde 6.7 ile Zonguldak oldu. Zonguldak’ı yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzde 6,4 ile Erzincan, yüzde 6,2 ile Van, yüzde 6 ile Iğdır takip etti.

VATANDAŞLARIN e-devlet üzerinden 8 Haziranda başvurularını yapmaya başladığı imar barışı düzenlemesi, yoğun ilgi üzerine yıl sonuna kadar uzatılmıştı. İmar barışından yararlanan kişi sayısı 8 milyon 600 bini aştı. Sözkonusu araştırma REIDIN-Coldwell Banker iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Rapora göre fiyatlardaki hareketlenme imar barışıyla başladı. ARAŞTIRMAYI gerçekleştiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, sözkonusu konutların ruhsatsızlık dolayısıyla satışa çıkamadığını, kredi alınamadığına işaret ederek, sorunlar çözülünce piyasanın canlandığını söyledi. Taş, imar barışının büyük faydası olduğunu, bu kapsamda 13 milyon gayrimenkul bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: ORTADOĞU

Share
465 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.