İmar Barışında Süre Uzatılıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Ekim 2018

İmar Barışında Süre Uzatılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 31 Ekim’de sona ermesi öngörülen imar barışında süre uzatım talebini değerlendireceklerini söyledi.

Dijital Şehircilik Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışında sürenin uzatılabileceğini açıkladı. Murat Kurum “31 Ekim’de başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz. Böyle bir talep var, bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor” dedi.

Mayıs ayında TBMM’de kabul edilerek kısa bir süre sonra yasalaşan imar barışı Türkiye’deki 12-13 milyon tapusuz ve imara uygun olmayan yapıyla ilgili ‘yapı kayıt belgesi’ verilmesini daha sonra da bu belgenin tapuya dönüştürülmesini öngörüyor. Yetkililer Türkiye’de 26.5 milyon bağımsız birim olduğunu bu
yapılarda imara aykırılıkların oranının yüzde 60 olduğunu belirtiyorlar.

İmar barışı ile ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesini öngörüyordu.

İmar barışından şimdiye kadar elde edilen gelir ise 6 milyar olarak açıklanmıştı.

Share
284 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.