İmar Barışında Çürük Bina Uyarısı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Şubat 2019

İmar Barışında Çürük Bina Uyarısı

Kartal faciası’Daha kaç çürük bina var?’sorusunu gündeme getirdi. Depremde büyük yıkım yaşanabileceği gerçeği ise imar barışıyla gelen asıl tehlikeyi ortaya koydu.

Kartal faciası’Daha kaç çürük bina var?’sorusunu gündeme getirdi. Depremde büyük yıkım yaşanabileceği gerçeği ise imar barışıyla gelen asıl tehlikeyi ortaya koydu.

Sorunlu yapılar ayıklanması gerekirken’her başvuranla barışa’gidildi. Hukukçular gözardı edilen konuda uyardı: Af belgesi olan bir yapıda benzer felaket yaşanırsa denetim görevini yapmayanlar’bilinçli taksirle ölüme yol açmaktan’sorumlu tutulur.

PARAYI YATIRAN BELGEYİ ALDI TÜM YAPILAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ 
Yeşilyurt Apartmanında 21 kişinin can vermesi hepimizi bekleyen büyük tehlikeyi gözler önüne serdi. Ancak 1999 depreminden sonra ders alınması gerekirken kağıt üzerinde kalan yönetmeliklerden ileri gidilemedi. Seçim yolunda getirilen imar barışıyla sağlam olup olmadığına bakılmaksızın belirlenen meblağı ödeyen tüm yapılar af kapsamına alındı. Pusudaki felaket ‘denetim neden yapılmadı? sorusunun önemini artırdı.
Hem yeni af kapsamına alınacak hem de daha önce belge verilen yapılarda ‘ayıklama’ acil hale geldi. İmar barışı kanununa dikkat çeken Ceza hukukçusu İzzet Özgenç ‘Yapıların hayati tehlike oluşturmasına bakılmadı’ dedi.

TCK 257’nci maddeyi işaret edip denetim görevini yerine getirmeyenlerin sadece ihmalden değil ‘bilinçli taksirle çok sayıda insanın ölümüne sebebiyet vermekten’ sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Kaynak: KARAR

Share
471 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.