İmar Barışında Başvurular 8 Haziran’da Başlıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

04 Haziran 2018

İmar Barışında Başvurular 8 Haziran’da Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İmar Barışı’nda, 13 milyon yapıyı kapsayan Yapı Kayıt Belgesi’ne vatandaşların 8 Haziran Cuma gününden itibaren başvurabileceklerini, sürenin 31 Ekim’de sona ereceğini açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve bir sure önce TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan İmar Barışı düzenlemesinin usul ve esaslarının belirleneceği “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine Dair Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmelikle ilgili tarih belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İmar Barışı’nda, 13 milyon yapıyı kapsayan Yapı Kayıt Belgesi’ne vatandaşların 8 Haziran Cuma gününden itibaren başvurabileceklerini, sürenin 31 Ekim’de sona ereceğini açıkladı.

E-DEVLET’TEN BAŞVURU 
Vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanının esas alınacağını kaydeden Bakan Özhaseki, “Müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden veya bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurularak yapılacak. Başvuruları vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden takip edilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri cuma gününden itibaren vatandaşların hem başvurularını kabul edecek, hem de bilgi ve destekte bulunacak” dedi.

Bakan Özhaseki, yapı kayıt belgesi bedeliyle ilgili olarak da, “Yapı kayıt belgesi başvuru bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 olarak hesaplanarak tahsil edilecek. Yapı kayıt belgesinden elde edilen gelirler, deprem ve afet risklerine hazırlık kapsamında ve kentsel dönüşümdeki çalışmalarda kullanılmak üzere bütçeye gelir olarak kaydedilecek. Bu kapsamda, kentsel dönüşüm çalışması yürüten belediyelere yüzde yüz yerli inşaat malzemelerini tercih etmeleri halinde sıfır faizli kredi imkânı da sağlanacak” dedi.

Kaynak: Yeni Dönem

Share
338 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.