İmar barışında 10 milyon veri elde edildi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

15 Mart 2019

İmar barışında 10 milyon veri elde edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarı “MIPIM 2019” kapsamında, gazetecilerle bir araya geldi.

Fransa Cannes kentinde gazetecilerle biraraya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

İmar barışının “imar barışma giren yapılar sağlamdır, riskli değildir anlamı taşımadığını bildiren Kurum kentsel dönüşümde hedeflerinin 5 yılda 1.5 milyon konutu dönüştürmek olduğunu anımsattı. Bu çalışmayla acil, öncelikli bekleyen konutların sorununun çözüleceğini belirten Kurum, “Bunun da yüzde 10-15’ini TOKİ  eliyle yapacağız. İller Bankası ile kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50’ye kadar faiz desteği verebiliyoruz. 4 milyar liraya kadar bunu verebileceğiz. Bu sayede de kentsel dönüşümü hızlandırmış olacağız” diye konuştu.

Kartal’da yıkılan binanın yerine yapılacak binanın ihalesinin tamamlandığını aktaran Kurum, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:
“İmar affı, bizim vatandaşın devletle olan barışı. Aslında orada ciddi bir istatistik elde ediyoruz. 10 milyon veri var elimizde. Neyin ne kaçağı var onu görebilme imkanına erişmiş olduk. İmar barışı şu anlama gelmiyor; imar barışma giren yapılar sağlamdır, riskli değildir anlamı taşımıyor. İmar affından yararlanınca riskli bina kesinlikle kurtulmuyor, bunun altını çizerek söyleyeyim. İmar affı binanın sağlam olduğunu göstermiyor. İmar affı, bina kaçak olduğu için elektriği, suyu, doğal gazı bağlanamıyor, bunun bağlanabilme imkanını veriyor. Bin metrekare bina yapmış ama terasında bir kaçağı var bu kaçağından dolayı iskan alamamış, iskanı alabilmesinin önünü açıyor. Kat mülkiyeti kurabilmesinin önünü açıyor ancak bu binayı yıktığınızda eğer o kaçak imar planına uygun değilse de bunu yapmanıza yine müsaade etmiyor.”

YURTDIŞI MÜTEAHHİTLİK İŞLERİNİ ARTIRMALIYIZ
İmar barışı ile riskli binayı çok iyi ayırmak gerektiğini, ikisinin farklı kavramlar olduğunu söyleyen Kurum, şimdiye kadar vatandaşların 17,5 milyar lira bedel yatırdığını bildirdi, bu kaynağın kentsel dönüşüm projeleri ve inşaat sektöründe ihtiyaç olan yerlerde kullanıldığını ifade etti. Kurum, Türkiye’deki müteahhit sayısını çok olmasıyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Müteahhidin çok olmasında yanlış bir şey yok. Çok olsun ama buradaki pazar payı eğer 440 bin müteahhide fazlaysa bir kısmını da yurt dışına açalım. Yurt dışında 11 milyar dolarlık iş yapıyoruz, bunun sayısını artırmamız lazım. Teknik personelimizin, mimarlarımızın, mühendislerimizin buradan iş alması lazım. Mahal listesine şu kalebodur, şu seramik, şu kapı gibi yazacaklar biz de bunları ülkemizde üreteceğiz ve yollayacağız.”

Kurum son olarak müteahhitleri, 9 sınıfa ayırdıklarını, artık bu kişilerin tecrübesi ve yetkinlikleri çerçevesinde iş yapacağını ifade etti.

Kaynak: DÜNYA

Share
786 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.