İmar Barışına 8 Milyonu Aşkın Başvuru Yapıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Kasım 2018

İmar Barışına 8 Milyonu Aşkın Başvuru Yapıldı

31 Aralık’a kadar başvuruların devam edeceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “8 Haziranda başlayan İmar Barışı için başvurularda şu ana kadar başvuranlarının sayısı 8 milyonu aştı. Aynı zamanda oradan elde edilen gelirle o binalar arasında sıkıntılı varsa onların dönüştürülmesiyle alakalı bir imkan sunuyoruz” dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, İmar Barışı sayesinde hem vatandaşın binasıyla ilgili yasal kovuşturmaların ortadan kalktığını ve tapusunun kendisine verildiğini kaydederek, “Aynı zamanda oradan elde edilen gelirle o binalar arasında sıkıntılı varsa onların dönüştürülmesiyle alakalı bir imkan sunuyoruz.” diye konuştu.

İmar Barışı’ndan elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılabileceğini aktaran Demirtaş, böylece kentsel dönüşümü sağlayacak finansın ortaya çıkarılabileceğini bildirdi.

“GELİR KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KULLANILACAK” 
Demirtaş, kamuoyunda “imar Barışı” olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve İskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların e-Devlet üzerinden 8 Haziran’da alınmaya başlandığını söyledi.
“Aradan geçen sürede İmar Barışı’na yapılan başvuru sayısı 8 milyonu aştı. İlk günlerde Günde
ortalama 50-60 bin civarında kayıt yapıldı. Ancak sistemin tıklanma sayısı, sisteme giriş sayısı daha fazla” ifadelerini kullanan Demirtaş, buradan elde edilen gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını aktardı. Mücahit Demirtaş, belediyelere, yaklaşık 2 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli olarak sıfıra yakın faizlerle finansman sağlayacaklarını anlattı.

HERKES BAŞVURUYU KOLAYCA YAPABİLİR 
İmar Barışı İçin müracaatların çok basit olduğunu dile getiren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:
“Hiçbir evraka gerek duymadan sadece bina ve kişisel bilgileri içeren bir yazılım üzerinden başvuru yapılıyor. e-Devlet üzerinden yapılabilen başvuru son derece basit. Herkes başvurabilir. Bu arada bütün il müdürlüklerimiz, taşradaki tapu müdürlüklerimiz yardımcı olmak için hazır. Vatandaş il müdürlüklerimizin ilgili noktalarına, bilgilendirme noktalarına giderek orada hangi bilgiler lazımsa öğrenebilecekler”

Kaynak: Yeni Akit

Share
334 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.