İlk Edge Sertfikaları Dağıtıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Temmuz 2018

İlk Edge Sertfikaları Dağıtıldı

Dünya Bankası Grubu üyesi IFCinin bir inovasyonu olan EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies) yeşil bina sertifikaları Türkiye’de ilk defa Istanbul’da, Aycan-Feres İş Ortaklığı tarafından geliştirilen yenilikçi Greenox Residans’a verildi.

Büyükdere Caddesine 400 metre mesafede, Çeliktepe’de inşaa edilen Türkiye’nin İlk Dikey Ormanı Greenox, enerjide yüzde 35, suda yüzde 42 ve malzemelerdeki gömülü enerjide yüzde 41 verimliliğe erişerek sertifikayı almaya hak kazandı.

Greenox’un 16 katlı konut binasında ısınma ve su ısıtma için yüksek verimliliği olan kazanlar, tüm mutfak ve banyolarda düşük debili bataryalar, betonarme döşemelerin yanı sıra güneş panelleri, gri su arıtma ve yağmur suyu depolama sistemleri bulunuyor.

Aycan-Feres İş Ortaklığı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, vizyonlarını “Yalnızca eski binaları yıkıp, yerlerine yeni yönetmeliklere uygun standart bir bina inşa edebilirdik, ama daha iyisini yapma hayalimiz vardı. Greenox’ta yaşayacakların hayatlarına ve İstanbul’a katkımız olsun istedik ve Greenox’u en baştan yeşil bir bina olarak tasarladık” şeklinde anlattı.

Dünya genelinde binalar sera gazı salımlarının yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu. Türkiye dünyadaki en hızlı kentleşen ülkelerden biri ve nüfusun yüzde 70’ten fazlası şehirlerde yaşıyor. Kente göç hızı yeni bina ihtiyacını arttırırken, binalardaki enerji tüketiminin azaltılmasının önemini artırıyor.

IFC Senior Manager’ı Jesper Kjaer’e göre “Eğer sürdürülebilir ekonomik büyüme istiyorsak, pazarı yeşil binalar inşa eden mütheahhitler ve yatırımcıların artmasını sağlayacak şekilde dönüştürmeliyiz. Enerji tasarrufu yapan, işletme maliyetlerini azaltan ve iklim değişikliğiyle mücadele için sera gazı salımlarını azaltan yapılara ihtiyacımız var.”

Share
244 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.