İki Sektör İçin Kritik Uyarı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

logo

15 Temmuz 2019

İki Sektör İçin Kritik Uyarı

OSD verilerine göre otomotivde; üretim yüzde 13, iç pazar yüzde 45, ihracat da yüzde sekiz daraldı. ASKON Başkanı Aydın, otomotiv ve çimento sektöründe iç pazarda yaşanan daralmaya işaret ederek, borç geri ödemelerinde sıkıntı yaşanabileceğini söyledi

OTOMOTİV Sanayii Derneği’nin (OSD) ilk altı aylık verilerine göre, yılın ilk yarısında toplam otomotiv üretimi yüzde 13 azaldı. Bu dönemde toplam otomobil üretimi ise yüzde 12 oranında geriledi. Ocak-Haziıan döneminde toplam pazar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azalarak 200 bin 901 adet oldu. Otomobil pazarı ise yüzde 43 azalarak 156 bin 378 adet olarak kayıtlara geçti. Avm dönemde otomotiv ihracatı adet bazında yüzde sekiz, otomobil ihracatı da yüzde dokuz oranında azaldı.

FİYATLAR ARTMIŞ OLDU
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON), Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan ASKON Başkanı Orhan Aydın, iki sektörde borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi.

SEKTÖR DIŞA YÖNELDİ
“Bunlardan ilki otomotiv sektörü. Otomotiv sektörünün iç pazarda geçen senenin aynı dönemine göre gerilediğini gördük” diyen Orhan Aydın şöyle devam etti: “Ne var ki, bu daralmaya bir kötü haber daha eklendi. ÖTV indirimi sona erdi ve otomotiv fiyatları pazarın daralmasına rağmen arttı. Bu da otomotiv sektörünü sıkıntılı günlerin beklediğine işaret ediyor. Yıl sonu itibarıyla sektörün yüzde 35’ler dolayında bir daralma yaşayacağını öngörmekteyiz.”

Sıkıntı yaşanan diğer sektörün de çimento olduğunu belirten Orhan Aydın, şunları söyledi:

“Özellikle inşaat sektöründeki daralma ile birlikte yurtiçi satışlarında büyük gerileme yaşayan çimento sektörümüz, yurtdışına yönelmekte. İlk dört ayda yüzde 4’1’lik bir daralmayı bu sektörde gördük. Borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanacağını öngördüğümüz bu sektörde üretim de yüzde 33 seviyelerinde geriledi. Ne var ki iç piyasalarda yaşanan bu gerileme sektörü dış piyasaya yönlendirdi ve yılın ilk yarısında çimento ihracatı yüzde 46 oranında arttı.”

ABD VE TRUMP’A TEPKİ
ASKON Başkanı Aydın, Trabzon’da düzenlenen aylık değerlendirme toplantısında, ABD Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu ile Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkan ve kıdemli üyelerinden oluşan dört senatörün ABD Başkanı Turmp’a S-4004er konusunda Türkiye’ye ambargo ve F-35 programından çıkarma çağrısını ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Avdın şunları söyledi:

“Bu çağrı Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir. Demokratik yasalarla yönetildiğini iddia eden bir ülke senatosuna bu talep hiç yakışmamaktadır. Türkiye bağımsız bir ülke ve ülke savunması için gereken kararlarını da bu bağlamda alabilecek bir iradeye sahiptir. ABD senatosunu ve ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’nin almış olduğu bu kararına karşı saygılı olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: AYDINLIK

Share
42 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.