İhracatını Artıran Erdemir’den 1.52 Milyar Liralık Kar | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İhracatını Artıran Erdemir’den 1.52 Milyar Liralık Kar

Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, “Ülkemize güvenimiz tam, 2017 yılında da cari açığı kapatmaya yönelik yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

indergi-erdemirErdemir net kârını geçen yılın tamamında bir önceki yıla kıyasla yüzde 34.7 artırarak 1.52 milyar liraya yükseltirken, dördüncü çeyrekte yine bir önceki yıla kıyasla 12 kattan fazla artarak 538.7 milyon lira oldu. Erdemir 2015’te 1.1 milyar lira, 2015’in son çeyreğinde ise 37.8 milyon lira net kâr elde etmişti. Şirketin KAP’a açıkladığı 2016 sonu bilançosuna göre satış gelirleri yılın tamamında 11.6 milyar lira olurken, ekim-aralık dönemi satışları önceki yıla kıyasla yüzde 23 artarak 3.7 milyar liraya yükseldi. Şirketin dördüncü çeyrek net kârı bir önceki çeyreğe kıyasla ise yüzde 8.6 artarken, satışları yüzde 36.6 yükseldi.
Şirketten yapılan açıklamada ise “Türkiye’nin en büyük entegre demir çelik üreticisi Erdemir, küresel çelik sektöründe 2016’da yaşanan dalgalanmalara rağmen başarılı performansını sürdürdü, dünyanın birçok ülkesine Türk çeliğini taşıyarak ihracatını arttırdı” denildi.

8.6 milyon ton nihai ürün üretti
Açıklamada, Erdemir’in başta İsdemir olmak üzere bünyesindeki şirketler ile birlikte 2016 yılında 9,4 milyon ton sıvı çelik ürettiği bilgisi paylaşılırken 2016 yılında üretilen toplam 8,6 milyon ton nihai ürünün 7 milyon tonu yassı ve 1.6 milyon tonu uzun ürün olduğu bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Erdemir bu dönemde 8,8 milyon ton nihai mamul satışı gerçekleştirdi ve toplam 3,9 milyar doları satış geliri elde etti. İhracatta da önemli başarılara imza atan Erdemir 2016 yılında, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 42 ülkeye ihracat yaptı. Şirketin yassı çelik ihracatı 2016 yılındabir önceki yıla göre yüzde 29 artış kaydederken, uzun ürün ihracatı da bir önceki yıla göre yüzde 22 arttı. Operasyonel başarılarını finansal performansıyla da perçinleyerek, küresel rakipleri arasında öne çıkan Erdemir’in 2016 yılı net dönem karı 502 milyon ABD Doları, net kar marj ı ise yüzde 13 oldu. Şirketin FAVÖK değeri yüzde 16 artışla 895 milyon ABD Doları seviyesine yükselirken, FAVÖK marjı ise yüzde 23,2 olarak gerçekleşti.”

Cari açığa panzehiriz
Ekonomi Bakanlığı’nın ithalatla ilgili attığı olumlu adımları da değerlendiren Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, dünya çelik sektöründe son dönemde oluşan arz fazlası neticesinde Türkiye’nin net ithalatçı konuma geldiğini hatırlattı. Baktır, Ekonomi Bakanlığı’nın kaim levha ürünlerde damping başvurusunu kabul etmesi ve muhtelif ülkeler tarafından açılan soruşturmalara karşı gerekli adımları atmasının sektör açısından son derece önemli gelişmeler olduğunu ifade etti.
Ömer Baktır, “Erdemir olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanımı ile cari açığın kapatılmasında önemli rol üstleniyoruz. Bakanlığımızın haksız ithalata karşı aldığı önlemler ile ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına daha fazla destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Baktır, “Ülkemize güvenimiz tam, 2017 yılında da cari açığı kapatmaya yönelik yatırımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz” dedi.
.

Share
765 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.