İhracatçının Irak Yolunu Kısalttı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

27 Eylül 2018

İhracatçının Irak Yolunu Kısalttı

Limak, ihracatçının Irak’taki yolunu kısaltacak Gali Zakho Tüneli’ni tamamladı 

Limak İnşaat, Türkiye’nin Silopi sınır kapısından sonra gelen Kuzey Irak bölgesindeki İbrahim Halil, Zaho ve Dohuk’u birbirine bağlayan 3.6 kilometre uzunluğundaki Gali Zakho Tüneli’ni hizmete açtı. Tünel 141 milyon dolara mal oldu. İnşaat çalışmalarına 15 Nisan 2013’te başlanan ancak DEAŞ tehdidi nedeniyle bir süre yapımına ara verilen tünelde sona varıldı.

İki tüplü geçiş 7.2 kilometre 
Çift geliş, çift gidiş olmak üzere iki tüpten oluşan ve toplam uzunluğu 7.2 kilometreyi bulan tünelin açılış töreni Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bacaksız, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi İmar Bakanı Derbaz Kosret Resul, iş adamı ve Ağrı eski milletvekili Cemal Kaya, Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Projenin tüm Irak halkı için önemli olduğunu ifade eden Neçirvan Barzani, “Bugün resmi olarak bu projenin tamamlanması bizi ekonomik açıdan çok rahatlattı” diye konuştu. Nihat Özdemir ise tünelin Türkiye’den yapılan ihracatın geçtiği yolun üzerinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Eskiden bu tünelin yerinde çok uzun virajlarla bir dağı tırmanıyorduk. Artık bu sorun ortadan kalktı. Türk ihracatçılar artık Irak’ın iç noktalarına kadar rahatça ulaşabilecek. Burayı Erbil’e kadar uzatmak lazım. Hükümet de bunu istiyor. Bağdat’a ancak böyle ulaşabiliriz, başka ulaşım yolu yok. Diliyorum en kısa sürede bu projeleri yapmak Türk müteahhitlere nasip olur.”

Kaynak: DÜNYA

Share
242 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.