İhracatçı TL’ye Çevir Kararına İsyan Etti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

05 Eylül 2018

İhracatçı TL’ye Çevir Kararına İsyan Etti

İhracat bedellerini yurtdışında tutma serbestisi kaldırıldı. Dövizin yüzde 80’i 6 ayda yurda getirilip TL’ye çevrilecek. İhracatçı tebliğde ‘düzeltme’ istiyor. 

Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedellerin doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya getirilmesi zorunluluğu getirildi. Bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyecek. Söz konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunlu olacak.

TEBLİĞ 6 AY İÇİN GEÇERLİ OLACAK 
İhracat bedellerinin yurda getirilmesinde esasları düzenleyen Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karara ilişkin tebliğ 6 ay için geçerli olacak. Tebliğe göre peşin döviz karşılığında ihracatın 24 ay içinde gerçekleştirilmesi zorunlu tutuldu. Tamamı tek seferde iade edilmeyen veya süresi içinde ihracatı gerçekleştirilemeyen peşin dövizler prefinansman hükümlerine tabi olacak.

Sektörden Tepkiler

Dün itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeyle ilgili olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Bu düzenleme yapılırken bizden de görüş alınmalıydı” ifadelerini kullandı.

“CİDDİ SIKINTILAR YARATABİLİR” 
Erdal Matraş: Düzenleme belki ülke için gerekli ancak ancak ithalata bağımlı ihracatçılar için bir parantez açılmalı. Sektör olarak tek bir deri firmasının bile gelirlerini yurtdışında tuttuğuna şahit olmadık.

İlhan Bulut: Düzenleme ihracatçıda kaygı yarattı, çünkü ihracat bedelinin bir kısmı kullanılan ithal giderlerinin finansmanı amacıyla döviz olarak banka hesaplarında tutuluyor.

Adnan Dalgakıran: 
Teminat mektubu ve akreditifli işlemler makine sektöründe ciddi anlamda yer tutuyor. Bu bakımdan da paranın tamamını getirmekle ilgili bir sıkıntı olacak.

Cem Seven: Ülke ekonomisi için elbette üzerimize düşeni yapmalıyız ancak ithalat konusunda yeniden dövize nasıl dönüleceği konusunun iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: DÜNYA

 

Share
273 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.