İhale yarışı ‘rüzgar’ gibi geçti!  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İhale yarışı ‘rüzgar’ gibi geçti! 

Rüzgar enerjisi ön lisans ihaleleri planlanandan bir gün önce bitti, ihalelerin son gününde 9 bölge için 740 megavat kapasite tahsis edildi. Çanakkale ve Balıkesir büyük ilgi gördü. 

RÜZGAR enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin son gününde, 9 bölge için 740 megavatlık kapasite tahsis edildi. Planlanandan 1 gün önce tamamlanan ihalelerde toplam 2 bin 110 megavatlık kapasite tahsisi yapılmış oldu. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Mustafa İzgeç’in komisyon başkanlığını yaptığı, 4 gün süren ihalelerde toplam 346 firmanın
başvurusu alındı. İhalelerde 260 megavat kapasiteli Çanakkale için en düşük teklif, -2,87 dolar/cent ile PNE Wind Yenilenebilir Enerjiler Ltd. Şti’den geldi. Bölgede 71,4 megavatlık kapasitenin sahibi olan şirket, Çanakkale’de Köseler santralını kuracak.

BALIKESİR’DE BÜYÜK KAPIŞMA
En büyük kapasiteli ikinci il olan Balıkesir bölgesinin ihalesi için 54 şirketin teklifleri incelendi. Toplam 160 megavat kapasiteye sahip bölge için en düşük teklifi veren Sarı Kanat Enerji ve Sanayi Ticaret AŞ’ye 9,9 megavatlık kapasite tahsis edildi. Şirket, Balıkesir’deki Balya RES projesi için kilovatsaat başına -2,57 dolar/ çent teklif verdi. Kalan 150,1 megavatlık kapasitenin sahibi ise kilovatsaat başına -2,51 dolar/cent teklif veren Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. Şirket, Balıkesir’de Duygu RES projesini hayata geçirecek.

 

3 milyar dolarlık yatırım yapılacak
İZİN ve inşaat süreleri nedeniyle yapımı üç ila dört yıl alabilen santralların devreye alınması için Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin tahminlerine göre işletmecilerin yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapması gerekecek. Ön lisans ihalelerinin üçüncü gününde, 7 bölge için toplamda 590 megavatlık kapasite 16 şirkete tahsis edilmişti. İhaleler için 114 firmanın başvurusu alındı.

Share
384 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.