İcradan satışta vatandaşa KDV şoku | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

08 Şubat 2018

İcradan satışta vatandaşa KDV şoku

Katma değer vergisi (KDV) mükellefi olmayan bankalar icra satışında aldığı mülk için KDV ödemeyecek. Ancak vatandaşların icradan aldığı mülk için KDV ödemek zorunluluğu bulunuyor.

ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, katma değer vergisi (KDV) mükellefi olmayan bankaların icra satışında aldığı mülk için KDV ödemediğini, vatandaşın ise icradan aldığı mülk için KDV ödemek zorunda olduğunu söyledi.

3 Yılda Satma Zorunluluğu Kaldırıldı

Deniz Karataş özkaynaklarına ilişkin yönetmelikle ilgili yapılan düzenlemeyle bankaların ellerindeki gayrimenkulleri 3 yıl içinde satma zorunluluğunun kaldırıldığını söyledi Bankaların KDV mükellefi olmadığını kaydeden Başkan Karataş, bundan dolayı icradan satın aldığı mal için KDV vermediğini, bu düzenlemeyle bankaların vatandaşa karşı daha da avantajlı duruma geldiğini ifade etti Karataş, vatandaşın icradan satın almak istediği gayrimenkul için KDV vermek zorunda olduğunu anlattı

BANKA DAHA AVANTAJLI
Kredilendirilen daireleri ipotek eden bankaların, ödenmeyen krediler nedeniyle mülkiyetlerine geçen gayrimenkuller ve FETO/PDY’nın el konulan malların satışa sunulduğunu vurgulayan Başkan Karataş. “Halka açık bu ihalelerde, tüketicinin daireyi bankadan önce almaya imkanı oluyor Ancak banka KDV mükellefi olmadığı için icradan satın aldığı mala KDV vermiyor, vatandaş aldığında ise KDV veriyor. Bu avantajdan dolayı bankalar daha iyi alıcı olabiliyor. Böylece gayrimenkulleri daha ucuza bankanın oluyor Banka bu malı daha sonra yüksek fiyata satarak ikinci kez kar ediyor Zaten her sene çok uçuk karlar
eden bankalar böylece tüketiciye zarar veriyor ” dedi

BANKALAR RAKİP OLDU
Düzenlemeden önce bankaların elindeki gayrimenkulü 3 yıl içinde elden çıkarma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Karataş, “Bankalar bu süre içinde bu gayrimenkulleri satamadıklarında bunu özsermayeden düşürmek durumunda kalıyorlardı. Bu sayede bankalar emlakçı olmaktan çıkıyordu. Bu düzenlemeyle şimdi rakiplerimize bir de bankalar eklendi. Bankaların elinde bulunan gayrimenkullerin çoğu konut olsa da aynı zamanda özel okul, fabrika, ama, arazı gibi diğer gayrimenkullerin de olduğu görülüyor Tapuları bankalara geçen gayrimenkuller geçtiğimiz yıllara göre ciddi oranda arttı” diye konuştu.

Share
392 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.