Hurda Fiyatları Toparlanacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Hurda Fiyatları Toparlanacak

 Piyasa sohbetlerine katılan 200’ün üzerindeki piyasa temsilcisi, çelik sektörünün geleceğini tartıştı. Toplantıya katılan şirketler hurda fiyatlarının kısa vadede toparlanacağını ancak elektrot sebebiyle baskı altında kalmaya devam edeceğini belirtti.

SteelOrbis tarafından 2011 yılından beri düzenlenen Piyasa Sohbetleri’nin bu yılki ilk ayağı MMK Metalürji ana sponsorluğunda 8 Şubat Perşembe günü Bursa’da gerçekleşti. Türkiye demir çelik sektöründen 200’ün üzerinde piyasa temsilcisinin bir araya geldiği toplantıda, çelik sektörünün 2017 yılını nasıl geçirdiği ayrıca 2018 yılına ilişkin beklentiler konuşuldu. Toplantıya sponsor olan diğer firmalar ise Gazi Metal, Artımet ve Parladı Metal oldu.

MMK Metalürji: Geleceğin stratejisi; sürdürülebilirlik

Toplantının açılışında sürdürülebilirlik üzerine bir sunum yapan MMK Metalürji Pazarlama Uzmanı Sercan Asiltürk, sürdürülebilirliğin geleceğin stratejisi olduğunu ve bu bağlamda müşterilerin ihtiyacını anlayarak kişiye özel hizmet vermenin tercih edilme sebebi olduğunu anlattı. Asiltürk, “Kendimizi otomotiv sektörüne uygun hale getiriyoruz, bu yöndeki tercihlere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Sertifika aldık denetimlerden geçiyoruz. Kendi sistemimizi buna göre adapte ediyoruz,” dedi.

Toplantının panel bölümünde söz alan SteelOrbis Hammadde Analisti Burçak Odabaşı Alpman, 2017 yılında Çin’in beklenenin üzerinde ekonomik büyüme göstermesinin dünyaya nefes aldırdığını, Çin’in ihracat piyasalarında agresif tutum izlemeyip iç piyasasına odaklanması sonucu da gerek global çelik piyasasının gerekse hurda tedarikçilerinin daha rahat hareket ettiğini belirtti. Türkiye referandum nedeniyle yıla tedirginlikle başlasa da nisan ayından sonra piyasanın düzeldiğine dikkat çeken Alpman, hurda fiyatlarının en son 2014 yılında gördüğümüz seviyelere geldiğini vurguladı. Alpman “Piyasalar bugün (8 Şubat) itibarıyla düzeltme görüyor, aralık ayının son haftasından bugüne kadar düşüş eğiliminde olan hurda fiyatları dün akşam yapılan bağlantıyla birlikte yükselerek 343$/mt’dan 350$/mt’a çıktı,” dedi.

Elektrot tedarikinde yaşanan sıkıntı hakkında da bilgi veren Alpman, çoğu elektrot üreticisinin kısa vadeli kontratları tercih ettiğini söylerken, elektrot üreticilerinin de kendi hammaddeleri olan needle kokun temininde sorun yaşadıklarını, bu yüzden üretimlerini bir yere kadar yükseltebileceklerini belirtti. Türk çelik üreticilerinin ocak ayı hurda alımlarının eksik kaldığını bu yüzden talebin artmasını beklediklerini ifade eden Alpman, “Hurda fiyatlarında kısa vadede toparlanma öngörsek de elektrot nedeniyle baskı altında kalmaya devam etmesini bekliyoruz,” şeklinde konuştu.

Bülent Özgür Koruyucu: İç pazarda rekabet arttı

Borçelik Satış Müdürü Bülent Özgür Koruyucu, yassı çelik sektöründe kapasite artışı ve korumacılık nedeniyle AB ile ABD’ye satış yapamayan ülkelerin Türkiye’yi hedef almasının iç pazarda rekabete neden olduğunu belirtti. Türkiye’nin iç pazarının oldukça canlı olduğuna işaret eden Koruyucu, 2017 yılında otomotiv sektörü üretimimin %12, ihracatının %17 arttığını, beyaz eşya sektörünün ise %8 büyüdüğünü söyledi. Koruyucu’ya göre, ABD’de çelik ithalatını engellemeye yönelik başlatılan 232. Madde soruşturmasına rağmen, ABD’nin korumacılık önlemleri ile pazarını diğer ülkelere kapatması, iç piyasa fiyatları ile ithal ürün fiyatları arasındaki farkı çok açtığı için Türkiye’nin ABD’ye yaptığı sac satışını artırmasına olanak sağladı.

2018 yılına ilişkin olarak ise, yılın ikinci yarısında beyaz eşyada yeni yatırımlar olacağını, yassı ürün üretiminde kıpırdanmalar görüleceğini söylerken “2018 için senaryolar çok kötü değil ama ekstra bir şey olmayacak,” dedi. Yarı haddeci olarak üretime sıcak sacla başladıklarını ifade eden Koruyucu, entegre tesislerin, kendi sıcak sac üretimlerinden sağladıkları avantaj sonucu, sıcak ve soğuk arasındaki marjı kısabilmeleri nedeniyle rekabette daha güçlü olduklarını söyledi.

Ayşen Üstünay: 2018 sonu ya da 2019’da üretime geçmeyi bekliyoruz

MMK Metalürji Pazarlama Müdürü Ayşen Üstünay, korumacılığın ülkeleri kapalı kutu haline getirdiğini ancak küreselleşme çağında ülkelerin tek başına kalacakları bir düzenin çok mümkün olmadığını söyledi. Çin’de indüksiyon ocaklarının kapandığını hatırlatan Üstünay, “Çin’de hurda rezervi artıyor, elektrik ark ocakları yeniden mi açılacak, yoksa cevher kaynaklı üretimde daha fazla hurda mı kullanılacak yoksa ihraç mı edilecek, bunlar soru işareti,” dedi.

Galvaniz ve boyalıda arz fazlası olduğunu söyleyen Üstünay, sıcak sacda fazla ithalat olmadığını ihtiyaç bu şekilde devam ettiği sürece fiyatların da böyle kalmasını beklediğini aktarırken 2012 yılından beri atıl durumda olan elektrikli ark ocağı ve sıcak haddeleme tesislerini  Üretime geçirmeyi planladıklarını ve piyasa koşullarının da bunu desteklediğini söyledi. Üstünay, “2018’in sonu ya da 2019’da artık üretime geçmeyi bekliyoruz,” dedi.

Abdullah Durak: Çelik servis merkezleri de katma değer yaratmak zorunda

POSCO TNPC Otomotiv Pazarlama ve Satış Müdürü Abdullah D. Durak çelik servis merkezlerinin (ÇSM) çelik sektörünün olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi. Piyasada çok fazla çelik servis merkezi bulunduğunu artık katma değer yaratmak gerektiğini ifade eden Durak, “Ya kimsenin yapmadığı işi yapacaksanız ya da herkesin yaptığı işi en iyi şekilde yapacaksınız,” dedi. POSCO’nun 40 milyon mt çelik üretiminin 30 milyon mt’unun katma değerli çelik olduğunu belirten Durak “Her ÇSM’de olmayan kalıplı kesim hattımızda 2017 yılında 200.000 mt üretim yaptık, bu sene %10 artırmak istiyoruz. Kaynaklar sınırlıdır ama hayal gücü sınırsızdır,” şeklinde konuştu.

2018’de Türkiye ekonomisinin yönü

Toplantıda son olarak Actus Portföy Yönetimi Araştırma Direktörü, Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Bloomberg HT Yorumcusu ekonomist Gizem Öztok Altınsaç 2018’de Türkiye ekonomisinin yönü konulu bir sunum yaparak katılımcıları dünya ve Türkiye ekonomisindeki mevcut durum ve 2018 beklentileri konusunda bilgilendirdi. Altınsaç, tüm dünyada büyüme oranlarının, son 10 yıla bakıldığında, bu yıl çok iyi olduğunu, krizden bu yana büyüme beklentilerinin ilk kez yukarı yönlü revize edildiğini belirtti.

 

 

 

Share
397 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.