Hükümetin Hamlesine Konut Sektöründen Tam Destek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

09 Haziran 2018

Hükümetin Hamlesine Konut Sektöründen Tam Destek

Konut sektörü yaza dört büyük ve güçlü motivasyonla giriyor. Yeni imar affı düzenlemesiyle, 13 milyon haneyi kayıt altına almaya hazırlanan hükümet, uzun zamandır beklenen KDV ve tapu harcı indirimini de başlattı. Hemen arkasından dev bir kampanyaya start veren kamu bankaları yüzde 1,23’lerde seyreden konut kredi faizlerini yüzde 0,98’a çekti. Hükümetin konut almak isteyen vatandaşa sağladığı teşviklere bir destek de konut sektöründen geldi. 41 markalı konut üreticisi, İNDER, KONUTDER ve GYODER önderliğinde, yaklaşık 150 projede yüzde 20 indirim yaptı. Peşinatın da yüzde 5’e düşürüldüğü ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye Kazanacak’ kampanyasına, Türkiye’nin dört bir yanında daha birçok şirket katılım gösterdi. Böylece 120 ay krediyle konut almak isteyen vatandaşın, 781 bin TL’lik bir evde avantajı, 340 bin TL’ye ulaştı

2018 yazı, Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne taşıyacak olan 24 Haziran seçimleri kadar konut almak isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlarıyla da hatırlanacak. Mayıs ayı başından bu yana ardı ardına gelen teşvik ve kampanyalar, ‘Şimdi konut almanın tam zamanı’ dedirtti. Öte yandan, nisan ayı ortalarında gündeme gelen ve mayısın ilk günlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun, 12-13 milyon civarında yapıya imar affı getirdi.

Uzun zamandır bekleniyordu
5 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde, 150 metrekarenin üzerindeki yeni konutlara uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı, 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranı da yüzde 4’ten 3’e düşürüldü. İnşaat sektörünün temsilcileri, bu teşviklerin, konut satışlarına olumlu yansıyacağı ve her yaz konut sektöründe görülen duranlığın bu yıl yaşanmayacağı görüşünde birleşti. Buna yeni konut satışları için getirilen KDV oranının iş yerleri için düşürülmesi gerektiği de sektör temsilcilerinin ortak talebi olarak öne çıktı. Bu talebe kayıtsız kalmayan Hükümet, Bakanlar Kurulu kararıyla konutun ardından iş yeri teslimlerinde uygulanan KDV oranı da 31 Ekim’e kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

Faiz yüzde 1’in altına düştü
İnşaat sektörünün uzun zamandır beklediği bu indirimlerin, konut satışları üzerinde önemli bir etkisinin olması beklenirken, bu gelişmenin hemen ardından konut kredilerinde indirim müjdesi geldi. Müjdeyi Bankalar Birliği’nin 61. Genel Kurulu’nda veren Başbakan Binali Yıldırım, özel bankalardan da faiz indirimi sözü aldı. Yıldırım’ın açıklamasının hemen ardından Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank; 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde, 10 yıla kadar olan vadelerde faiz oranını aylık yüzde 0,98’e düşürdüğünü açıkladı. Ardından, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da aynı kredi miktarı ve vadede, konut finansmanı için aylık kar oranını yüzde 0,98’e düşürdü.

Başbakan Yıldırım’ın çağrısıyla özel bankalar da konut kredi faiz indirimi kampanyasına destek verdi. Şekerbank, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 60 aya kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdüğünü duyurdu. Türk Ekonomi Bankası (TEB) ise başlattığı konut kredisi kampanyasıyla faizlerini yüzde 0,99’a çekti. Bankadan yapılan açıklamaya göre, ilk defa ev sahibi olacak müşterileri için konut faiz oranı 60 aya kadar vadede yüzde 0,99 olarak belirledi.

‘Fazlasıyla geri döner’
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, hükümetin aldığı faz indirim kararını çok akılcı bulduğunu belirterek “Konut kredilerindeki faiz sübvansiyonu, hem sektörü canlandıracak hem de fazlasıyla devlete geri dönecektir” dedi. Kamu bankaları tarafından en küçük hesapla 250 milyon TL’lik bir sübvanse yapılacağı tahmini dile getiren Durbakayım, “Bunun sonucunda yaklaşık 7-8 milyar TL’lik konut satışı yapılacağını, en az 500 milyon TL’nin tapu harcı ve KDV geliri olarak devletin kasasına gireceğini düşünüyorum” dedi. Durbakayım “İNDER olarak düşüncemiz ‘amaç konut stokunun eritilmesi ve Türkiye ekonomisinin dinamosu inşaat sektörünün tekrar harekete geçmesini sağlamak ise kampanyanın oturum veya yaşam amaçlı olup olmadığına bakılmaksızın  birinci el piyasasının tamamını kapsaması’ şeklindedir” diye konuştu.

Dev kampanya

Hükümetin faiz, KDV ve tapu harcı indirimi hamlesine konut sektörünün temsilcileri ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye Kazanacak’ kampanyasıyla karşılık verdi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) öncülüğünde başlatılan kampanyayla, 41 markalı konut üreticisi yaklaşık 150 projede, peşin ve kredili satışlarda yüzde 20 indirim uygulama kararı aldıklarını açıkladı.15 Mayıs’ta başlayan ve 15 Haziran’a kadar sürecek olan kampanya kapsamında, kredili satışlarda peşinatlar da yüzde 5’e düşürüldü. Yüzde 15’lik peşinat oranının ise şirketler tarafından vadelendirileceği açıklandı.
KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, bu kampanyayla konut üreticisi firmaların karlarından feragat edeceğini belirterek “Yüzde 20 bizler için büyük bir rakam, büyük bir özveri… Gerçekten gövdemizi taşın altına koymuş oluyoruz” dedi. Kampanyanın temel amacının orta gelir gurundan özellikle genç kesimi konut sahibi yapmak olduğunu ifade eden Elmas, 1 aylık süre boyunca fiyat artışı yapmayacaklarını da vurguladı.

KDV ve tapu harcında indirimi konusunda Maliye Bakanlığı’na teşekkür ederek bu indirimleri önemsediklerini ifade eden Elmas, konut kredilerinde yapılan indirimle yüzde 1 *in aklına düşen faiz oranının psikolojik olarak önem taşıdığını vurguladı. Bu rakamın üzerine çıkıldığında konut satışlarının yavaşladığını aktaran Elmas, faizin yüzde 1’in altına düşmesiyle konut satışlarının hızlandığını kaydetti. Özel bankaların da konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98’e düşürmesi gerektiğini belirten Elmas, faiz indiriminin yılsonuna kadar sürdürülmesi halinde 2018’de 1 milyon 450
bin konut satışı yapılabileceğini aktardı. Elmas, bu kapsamda 200 bin ek konut satışı olabileceğini, rakamın da 25-30 milyar TL’ye ulaşabileceğini kaydetti.

Avantaj yüzde 27
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yüzde 20’lik indirim kampanyasının, kamu bankalarının konut kredi faizi indirimiyle birleştiğinde konut alıcısına 781 bin TL’lik bir evde, 10 yıllık vadede 340 bin TL avantaj sağlayacağını belirtti. 781 bin TL’lik bir daireyi, yüzde 20 indirimle peşin 625 bin TL’ye satacaklarını anlatan Durbakayım, şunları söyledi:
“Eğer bu ev, kamu bankalarının uyguladığı 120 aya 0,98 faizli kredi ile alınırsa; yüzde 5 peşinat 31 bin TL tutacak. 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik kısmı 93 bin TL olacak. Bankadan alacağı 500 bin TL’lik kredi için tüketici, ayda 7 bin TL civarında bir para ödeyecek. Böylelikle evin maliyeti toplamda 977 bin TL’ye geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0.98 değil de yüzde 1.16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin TL gibi bir rakam oluyordu. İşin özü, bu alımsatımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. Konut, yaklaşık 340 bin TL daha ucuza geliyor.”

3 milyar TL hacim
Hükümetin konut kredilerinde yapılan indirimle yaklaşık 250 milyar TL’lik bir sübvansiyon sağladığını kaydeden Durbakayım, “Faiz indirimi kapsamında alınacak konutlarla 5-7 milyar liralık bir hacim ortaya çıkacağını düşünüyoruz. 41 firma yüzde 20 indirim kampanyasıyla 3 milyar TL’lik bir hacim bekliyor” diye konuştu. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ise maliyet artışına rağmen uzun zamandır fiyatı artırmadıklarını belirterek içinden geçilen zor süreçte, gayrimenkul şirketlerinin de vatandaşa bankalar gibi maksimum katkı sağlamak istediğini söyledi.

Kimler katılıyor
Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat, DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO, Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group, Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Sur Yapı, Tahincioğlu Gayrimenkul, Teknik Yapı, Yiğit Group ve 24 Gayrimenkul.

Türkiye İMSAD’tan destek çağrısı

GYODER, İNDER ve KONUTDER’in ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye Kazanacak’ kampanyasına, inşaat malzemesi sanayisinin çatı örgütü Türkiye İMSAD da kayıtsız kalmadı. Türkiye İMSAD, sanayici üyelerine, kampanyaya destek olmaları yönünde çağrıda bulundu. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Sektördeki dalgalanmanın aşılması, konut stokunun eritilmesi ve inşaat sektörünün gelişimi açısından kampanyayı çok doğru buluyoruz. Kamu, finans ve gayrimenkul sektörünün iş birliğine güzel bir örnek olan ve hem tüketiciye hem sektöre katkı sağlayan bu girişimi destekliyoruz. Rekabet hukuku çerçevesinde, liste fiyatları üzerinden peşin ödemeli satışlarda, kampanyayı desteklemeleri yönünde, üye sanayicilerimize tavsiyede bulunduk” dedi. Türkiye İMSAD’ın hazırladığı İnşaat Malzemeleri Sanayisi Endeksleri’nde yer alan Tahsilat Endeksi’nde görüldüğü gibi inşaat malzemeleri sanayicilerinin ciddi bir tahsilat sıkıntısı içerisinde olduğunu ifade eden Erdoğan, “Hatta piyasada barter ile yapılan ürün satışı arttı. Bu durum endeks sonuçlarımızda da açıkça görülüyor. Dolayısıyla bu kampanyanın tahsilatları da hızlandıracağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

13 milyon yapıya af geldi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin nisan ayı sonlarında gündeme getirdiği ‘İmar Affı’nın detayları geçen ay ortaya kondu ve yasa kısa süre içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçti. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 1213 milyon civarında yapıya İmar Affı getirdi. Buna göre, afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018’e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilecek. Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu, diğer hususlar bakanlıkça hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi’ne, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek. Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeriyle yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 olarak alınacak kayıt bedeli, başvuru sahibi tarafından genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Kullanıma yönelik
Yapı Kayıt Belgesi, yapının kullanım amacına yönelik olacak. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ve tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi’nin ve maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek. Bu durumda belirtilen bedelin iki katı ödenecek.

Harç geliri dönüşüme
Yapı Kayıt Belgesi için alınacak olan yüzde 3’lük harç, kentsel dönüşüme aktarılacak. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında kullanılmak üzere kaydedilen gelirler karşılığı bakanlık bütçesine ödenek eklemeye Maliye Bakanı yetkili olacak. Bu ödenek dönüşüm projeleri özel hesabına aktarılarak kullanılacak.
İmar mevzuatına aykırı ve ruhsatsız binalarda kentsel dönüşüm yapılması halinde Yapı Kayıt Belgesi aranacak. Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Bu belge, düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanacak. Yapının depreme dayanıklılığı, malikin sorumluluğunda bulunacak.

Rayiç bedelle satılacak
Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların, Hâzineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar bakanlığa tahsis edilecek. Söz konusu belge sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşınmazlar bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılacak. Gelirler, bütçeye gelir kaydedilecek.

Sultanbeyli’de sorun bitiyor
İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde, tapu maliki ile fiili kullanıcının farklı kişiler olması nedeniyle, geniş bir alanı kapsayan mülkiyet sorunu da yeni yasayla çözüme kavuşturuluyor. Bunun için, fiili kullanıcıların, kullandıkları bu alanları satın almalarına imkan sağlandı. Satışa konu edilecek taşınmazların rayiç bedellerinin belirlenmesinde, daha önce Maliye Bakanlığınca satılan taşınmazların rayiç bedelleri emsal alınacak.

Kaynak: Esra Özsümer-İNDERgi

Share
495 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.