Hopaport’un çimento terminali faaliyette | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Hopaport’un çimento terminali faaliyette

Karadeniz Bölgesi’nin önemli limanlarından biri olan Hopaport’ta yatırım ve projeler devam ediyor. Liman sahası içinde yapımı tamamlanan çimento terminali yılın ilk günlerinde hizmet vermeye başladı.

Toplam kapasitesi 8 bin 300 ton olan ve 5 adet silodan oluşan Hopaport çimento terminalini Aşkale Çimento Grubu işletecek. Firma silolardan üçünün işletme hakkını satın alırken, Hopaport’a ait diğer iki siloyu da kiraladı.
Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, “Hopaport çimento terminaline ilk defa Samsun’dan yüklediği 1.454 ton dökme çimento ile gelen M/V EGE-M isimli gemideki dökme çimento, grubun Hopa Çimento Terminali için özel olarak getirdiği ve bundan sonrada Hopa’da hizmet verecek olan pnömatik sistemle donatılmış boşaltıcı ile
gemideki dökme çimento silolara başarıyla tahliye edildi” dedi.

Baraj ve hazır beton tesisleri için uçucu kül gelecek
Bu yıl içinde baraj gövde inşaatında ve hazır beton tesislerinde kullanılmak üzere uçucu kül getirteceklerini de belirten Özer, “Hopaport olarak 2018 yılında Hopa Limanı’na uçucu kül tahliyesi başlatacağız. Bilindiği üzere kömürle çalışan santrallerdeki kömürün yanması sonucu oluşan ve bacalarda biriken ve atık malzeme olan uçucu kül çimento muadili olarak mukavemeti arttıran bir katkı malzemesi olarak barajlarda gövde inşaatında ve hazır beton üretiminde kullanılmakta. Geçen yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde Hopaport Çimento Terminali’nde bu yıl mart ayında yoğun bir şekilde uçucu kül gelecek ve baraj gövdesi inşaatı ile beton santrallerinde kullanılarak rekabet avantajı sağlanacak” şeklinde konuştu.

Gürcistan’a yatırım yapacaklar Hopaport’u değerlendirmeli
Yatırımlarla ilgili Dünya gazetesine değerlendirme yapan Meriç Burçin Özer, Hopaport’un bulunduğu stratejik konumu bölge için kazanca çevirme amacıyla projeler üzerinde çalıştıklarını, özellikle Gürcistan’da hızla gelişen inşaat sektörüne yönelik yatırım yapmak isteyen işadamlarına limanlarında her türlü kolaylığı gösterme gayreti içinde olduklarını söyledi. Özer, Cankurtaran Tüneli’nde devam eden çalışmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve tünelin en kısa sürede hizmete alınmasını beklediklerini kaydetti.

Share
696 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.