Hesaplı Konut Çaresi Pilot Şehir | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Mayıs 2018

Hesaplı Konut Çaresi Pilot Şehir

Ulaşılabilir fiyatta konut üretimi yapılarak yaşanabilir pilot şehirler kurulması gerektiğini söyleyen Nazmi Durbakayım, “Ucuz arazi, vergi teşviki ve ihale yönteminin değişmesiyle orta ve dar gelirli ev sahibi olabilir” dedi

İSTANBUL İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye’de orta ve alt gelir seviyesine sahip kesimin konuta erişiminin her geçen gün zorlaştığına dikkat çekerek ucuz konut üretilebilmesi için metropollerin çeperlerinde pilot şehirler kurulması gerektiğini söyledi. Orta-gelirli bir ailenin ev satın almak için ayırabilecekleri aylık azami miktarı bin lira civarında olduğuna dikkat çeken Durbakayım, “Alabilecekleri brüt 70-75 metrekarelik dairenin metrekare satış fiyatının 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında olması gerekiyor. Bu fiyatlardan konut satılabilmesi için üretimde arsa girdisi metrekare başa 250 ila 500 lira civarında olmalı” dedi. Konutları alacak ailelerin beslenme, sağlık, ulaşım, eğitim, sosyal harcama gibi gereksinmelerini de makul bedel ve sürelerde elde etmelerinin gerekti olduğunu söyleyen Durbakayım “İnsanların işlerine yürüyerek veya toplu taşıma ile kısa zamanda gidebildiği 125-150 bin kişinin yaşayabileceği, çalışabileceği ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanabileceği pilot şehirler kurmalıyız” diye konuştu.

İHALE YÖNTEMİ DEĞİŞMELİ
İNDER bünyesinde konuyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını kaydeden Durbakayım, “Bir pilot şehrin minimum 750 hektar yani 7.5 milyon metrekare büyüklüğünde olması lazım. Arazinin 500 hektarı konut, 50 hektarı ticaret, 200 hektarı da sosyal donatı alam olarak ayrılmalı” dedi. Pilot şehirlerin kurulacağı yerin tespitinin, planlamasının, ihalesinin ve daha sonra işletilmesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda kurulacak yeni bir müdürlük aracılığıyla yapılabileceğini dile getiren Durbakayım, projenin gerçekten uygun fiyatlar sunabilmesi için yapılacak ihalelerin, açık eksiltme usulüyle yapılması gerektiğini vurguladı. İnşaat sektöründe alışılagelmiş ihale yöntemlerinin yüksek konut fiyatlarını ortaya çıkaran nedenlerinden biri olduğunu hatırlatan Durbakayım, pilot şehrin oluşturulmasından doğacak rantın ise yine ucuz konut üretimi için harcanması gerektiğini belirtti.

DEVLET DESTEĞİ ŞART
Konutların metrekare fiyatının maksimum 3 bin lira olması gerektiğini kaydeden Durbakayım, “Konut maliyetinin düşük olması için devlet desteği şart. Bu bölgelerde yapılan işlerde alım satım vergisi, noter harçları dahil her türlü harçlar kaldırılmalı. KDV muafiyetinin sağlanması da çok önemli” dedi.

Kaynak: SÖZCÜ

Share
421 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.