Haziranda Konut Satışları Yüzde 22 Arttı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Temmuz 2018

Haziranda Konut Satışları Yüzde 22 Arttı

TÜİK tarafından Haziran ayı konut satış rakamlarına göre, 2017 yılının Haziran ayına kıyasla Türkiye genelinde konut satışları %22,4 oranında  artarak 119. 413 oldu. İpotekli satışlara baktığımızda da 47.648 konut satışı ile 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 35 oranında artış yaşandığını görüyoruz.Sonuçlar hem gayrimenkul sektörü hem de gayrimenkul sektörüne bağlı 200’den fazla yan sektör için oldukça umut verici olarak nitelendirildi.

ERA Gayrimenkul Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Gürkan Akkuş:

200’e yakın sektörü hareketlendiriyor

Satışlarda yaşanan artışlarda kampanya ve faiz oranlarındaki indirimlerin meyvelerini verdiğini görüyoruz. Kampanya ve faiz indirimlerinin önümüzdeki günlerde devam etmesi ile birlikte konut satışlarında artışın devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Sektörde konuta olan sürekli bir talep olduğunu yakından izliyoruz ancak faizlerin yüksek olmasından kaynaklı alımların ertelendiğini görüyoruz. Haziran ayında faizlerin düşmesiyle de bunun etkisini bir kez daha görmüş olduk. Faizlerde yapılacak indirimlerle birlikte ülkenin ekonomisinde de ciddi oranda hareketlenme yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil:

Kur ve faizlerin seviyesi talebi etkiliyor

İnşaat sektöründe ilk altı ayı değerlendirecek olursak, konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, peşinat desteği ve indirim kampanyası ile birlikte yılın ilk dört ayında yaşanan durgunluk Mayıs ayı itibariyle son buldu.  Bizler de özel sektör temsilcileri olarak ekonomi ve sektörümüz için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor, fedakarlıklar göstererek sektörün canlılığını koruması için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Yakalanan ivmenin Haziran ayının sonuna kadar uzatılan peşinat ve indirim kampanyasının etkisiyle birlikte artış göstermeye devam ettiğini görmüş olduk. Yatırım ve oturum amaçlı konut almak isteyenlere bu güzel fırsatı bu dönemde değerlendirmiş oldu. Yılın ikinci yarısındaki trendi ise faizlerin seyri belirleyecek. Kredi faizleri ise yeniden tırmanışa geçti. Kur ve faizlerdeki dalgalanmalar ister istemez konut talebini olumsuz etkiliyor. Ancak yeni dönemden umutluyuz. Ekonomi yönetiminin alacakları önlemler ve kararlar ile oranların yeniden düşüşe geçeceğini ümit ediyoruz.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu:

Faizlerin psikolojik sınırın altında tutulmasıyla birlikte 2018 yılında bir rekor daha gelebilir 

Haziran’da uygun fiyat sektörü hızlandırdı. Türk insanının konut sahibi olma arzusu güçlü şekilde devam ediyor, şartlar doğru olduğunda bu arzusunu realize ediyor. Türkiye’de talep sorunu yok. Şartlar sorunlu. Kamu konut kredileri ve konut özelindeki dolaylı ve direkt kamusal yükleri yılsonuna kadar sıfırlayarak sürece büyük katkıda bulunabilir.

Haziran ayı konut satışlarında yakaladığımız artıştaki en büyük etmenin faiz indirimi ve kampanyaların etkisi olduğunu unutmamamız lazım. Konut almak isteyenler faiz indirimi ve kampanyaları çok iyi değerlendirdiğini görüyoruz.

Satışların yine büyük oranda 3 büyük şehirde gerçekleştiğini görüyoruz. Giderek artan şehirleşme, evlilik ve boşanma oranlarının artması gibi sebeplerden dolayı büyük şehirlerimizde konuta olan talep her zaman artış göstermeye devam edecektir. Şuanda da hali hazırda sürekli artan bir konut talebi var ancak alım yapmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir. Faizlerin yılsonuna kadar psikolojik sınırın altında tutulması 2018 yılında konut satışlarında ikinci bir rekora imza atmamıza yardımcı olacaktır. Bu rekorla birlikte ülke ekonomimizde de ciddi bir hareketlenme yaşanacaktır.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan

Eski Verimli Günlere Kavuştuk

Konut satışlarında Ulusal Kampanya’nın etkisiyle mayıs ayında başlayan yükseliş eğilimi, haziranda yüzde 22.4’lük artışla, yılın ilk yarısında zirveye ulaştı. Yatırımcılarımızdan gelen taleplerle bu yönde bir artış olacağını tahmin ediyorduk. Beklentimizde yanılmadık. Sektörümüz yeniden eski verimli günlerine kavuştu.

Rakamlara baktığımızda, yabancı yatırımcıya satışın da artış yönlü hareketliliğini koruduğunu görüyoruz. Haziran ayı içerisinde yabancıya yapılan satışlarda yaşanan yüzde 7’lik artış, sektörümüzde yabancı yatırımcı taleplerinin giderek arttığını kanıtlar nitelikte.

Faizlerin yüzde 1’in altına çekilmesi, yatırımcılar tarafından bir fırsat olarak görüldü. Yatırımcıyı alım yönünde harekete geçirmenin yolu faizleri yüzde 1’in altında tutmaktan geçiyor. Yatırımcı düşük faizi konutta bir fırsat olarak algılıyor.

Ulusal Kampanyanın sona ermesiyle konutta fırsat dönemi de sona ermedi. Aksine KDV ve tapu harcı indirimiyle ekim ayına kadar sürecek olan bu dönemin, satışların zirve yapacağı bir dönem olacağına inanıyoruz. Dövizdeki yükselişin etkisiyle artan maliyet baskısına karşılık fiyatlarımızı düşük seviyelerde tutuyoruz. Babacan Holding olarak yatırımcılarımızdan gelen talep karşısında faiz oranlarında yaşanan artış yönlü harekete rağmen Ulusal Kampanya sürecini bir ay daha uzattık, kampanya süresince yüzde 20 indirim yüzde 0.98 faiz oranı uygulamasına devam edeceğiz. Holding olarak bu süreçte sektöre en büyük katkıyı sağlayan şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz.

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı-Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  Altan Elmas

“Konut satışlarında rekor artışla kampanya hedefine ulaşıldı”

Bu artışta, KONUTDER olarak, GYODER ve İNDER ile birlikte 15 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ‘Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak’ kampanyası etkili oldu. Konut alıcısı ve yatırımcılar, yüzde 0.98 faiz oranına ek olarak sunduğumuz yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim fırsatını iyi değerlendirdi ve özellikle kredili konut satışlarında artış yaşandı.

Bir önceki Mayıs ayı ipotekli satışlarıyla karşılaştırdığımızda yüzde 29’luk bir artış, birinci el satışlarında da yaklaşık yüzde 3’lük bir artış söz konusu. İstanbul’da da ipotekli satışlarda bir önceki Mayıs ayı ile karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 28’lik bir artış, birinci elde de yaklaşık yüzde 8’lik artış gerçekleşti. Faizler psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inince ev alma talebini erteleyen vatandaşların ve yatırımcıların harekete geçtiğini bu yaptığımız kampanyayla beraber bir kez daha görmüş olduk. Kamu ve özel bankalar elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına muhakkak çekmelidirler.

“2018’de yabancıya satışta rekor kesin”

Yabancıya konut satışı rekor seviyesinde artarak devam ediyor. 2017 yılının Haziran ayına göre yüzde 7 oranında artış ile 2 bin 60 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor. 2018 yılını rekor konut satışıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Ülkemize çok ciddi döviz girdisi sağlayan yabancıya konut satışını artırmamız şart. Yabancı yatırımcı vatandaşlık hakkına 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığında kavuşuyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın 300 bin dolar civarına düşürülmesini talep ediyoruz.

 

Share
394 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.