Hazır Betonda Ciro 20 Milyar TL | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Hazır Betonda Ciro 20 Milyar TL

TÜRKİYE Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, hazır beton sektörünün geçen yıl yaklaşık 113 milyon metreküp üretimle 20 milyar lira ciro yaptığını bildirdi.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarına göre Türkiye’nin 2017 yılının son çeyreğini yüzde 7,3, yılın genelini ise yüzde 7,4’liik bir büyüme oranıyla kapattığını belirterek, bu başarının en önemli mimarlarından birinin inşaat sektörü olduğuna dikkati çekti, inşaat sektörü büyüme verilerini değinen Işık, “2016 yılında zincirlenmiş hacim endeks bazında yüzde 5,4 büyüme gösteren inşaat sektörü, bu yıl yüzde 8,9’luk büyümeyle Türkiye’nin büyümesini sırtlamıştır. 2018 yılında ise Türkiye’nin büyüme performansı geride bıraktığımız yıl kadar olamayacaktır. Uluslararası kuruluşların tamamının beklentisi bu yöndedir. Birçok dalgalanmaya rağmen, 2017 yılında, özellikle üçüncü çeyrekte, beklenenin üstünde büyüme gösteren ekonomimiz, 2018 yılında geride bıraktığımız yıl kadar büyüyemeyecektir. Uluslararası kuruluşların tamamının beklentisi bu yöndedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yavuz Işık, hazır beton sektörünün üretim hacmi üzerinden değerlendirildiğinde ortaya çıkan tablonun çok da olumsuz olmadığını belirterek, sektörün geçen yıl yaklaşık 113 milyon metreküp üretimle 20 milyar lira ciro yaptığını kaydetti. 2017 yılını, reel bazda yüzde 4 büyümeyle kapatacaklarını aktaran Işık, sektörün istihdam performansının da üretim hacmiyle birlikte artış gösterdiğini, son sekiz yılda beton sektörü istihdam kapasitesinin yıllık yüzde 10 civarında arttığını bildirdi. İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesine katkısının göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
“Bunun yanı sıra sağladığı istihdam ve imalat sanayisindeki birçok farklı sektöre hareketlilik kazandırması açısından da inşaat sektörü en kritik sektörlerin başında gelmektedir. Ekonominin genel seyrinden etkilenmesi beklense de 2018 için de inşaat ve hazır beton sektörü için benzer bir başarı diliyoruz ve bekliyoruz.”

 

Share
546 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.