Hayırseverlerden KDV Alınmayacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

17 Haziran 2018

Hayırseverlerden KDV Alınmayacak

Bağışlanan yapıların inşaat maliyeti düşürülecek

Hayırseverlerin inşa edecekleri okul, kreş, yurt, hastane, sağlık tesisi ve ibadethanelerin yapımında kullanılan her türden inşaat malzemesinden KDV alınmayacak. KDV istisnasından kurum ve dernekler de yararlanabilecek Okul, hastane, yurt ve cami yapan hayırseverleri teşvik etmek için bu yapıların inşaat maliyetini düşürecek Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti geliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir grup gazeteciye KDV teşvikinin ayrıntılarını anlattı.

Naci Ağbal, “Kamuya okul, sağlık tesisi, yetiştirme yurdu, huzur evi, ibadethane gibi yapıları yapan hayırsevere ‘KDV istisnası’ teşviki uygulayacağız. Bundan sonra yaptıkları hayrın inşaatında kullanılan çimento, demir, fayans gibi tüm malzemeler için hiçbir şekilde KDV ödemeyecek” dedi.

BAĞIŞ PROTOKOLÜ İMZALANACAK PROJE ONAYLATILACAK

KDV istisnasının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlediklerini kaydeden Ağbal, kısa sürede konuyla ilgili tebliği yayımlayacaklarını söyledi. Ağbal, sistemin nasıl işleyeceğini şöyle anlattı:

“Hayırsever ile ilgili kamu kuruluşu arasında bağış protokolü düzenlenecek, örneğin okul yaptırmak isteniyorsa Milli Eğitim Bakanlığıyla, cami yapmak isteniyorsa Diyanet işleri Başkanlığı’yla protokol düzenlenecek. Protokolde yapılacak inşaatın teknik özellikleri, derslik sayısı, kapalı, açık alan sayıları belirlenecek. Buna dayanarak da okulun nasıl yapılacağına dair bir ‘uygulama projesi’ hazırlanarak ilgili makamlardan onaylattırılacak. İnşaat ruhsatı aldıktan sonra hayırseverimiz vergi dairesine fiziken gelerek ya da internet üzerinden müracaat ederek KDV istisnasından yararlanmak istediğini beyan edecek.”

MALZEMELER KALEM KALEM BELGEDE YER ALACAK

KDV istisnasından yararlanmak isteyen hayır sahibine bir “istisna belgesi” vereceklerini söyleyen Ağbal, listede inşaatta kullanılan tüm malzemelerin kalem kalem belirtileceğini kaydetti. Hayırseverin inşaata başladıktan sonra mal almak istediği firmaya istisna belgesini ibraz edeceğini belirten Ağbal, firmanın KDV tahsil etmeksizin malı teslim etmek zorunda olduğunu vurguladı.

 

Share
263 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.