Halkalı-Kazlıçeşme Hattı Aralık’ta Açılıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Mayıs 2018

Halkalı-Kazlıçeşme Hattı Aralık’ta Açılıyor

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Halkalı Tren İstasyonundan trene binerek Kazlıçeşme Tren İstasyonu’na kadar test sürüşüne katıldı.

Halkalı-Kazlıçeşme tren hattında incelemelerde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Halka’dan Gebze’ye mevcut banliyö hatlarının metro standardına getirilmesi ve Marmaray araçları kullanılmak suretiyle 77 kilometrelik güzergâhta hiçbir aktarma olmadan 115 dakikada kat edilmesi anlamında çok önemli olduğunu aktardı. Arslan, projenin Avrupa yakasındaki 20 kilometrelik mesafeyi test sürüşüyle geçtiklerini kaydetti. Kazlıçeşme’den Ayrılık Çeşmesi’ne kadar olan 13.5 kilometrelik mevcut sistemin denizin altından inşa edildiğini anımsatan Arslan, 5 yıldır Marmaray araçlarının hizmet verdiğini bildirdi.

Daha önce ihale süreçlerinde yüklenici firmalardan kaynaklı sıkıntı nedeniyle işin bugünlere geciktiğini dile getiren Arslan, şu ifadeleri kullandı: “Ancak memnuniyetle ifade etmek isterim ki 20 kilometrelik Avrupa yakası, 43 kilometrelik de Anadolu yakası olmak üzere her iki hatta da yüzde 82’lik ilerleme sağlamış durumdayız. Şu an itibarıyla işin tamamında yüzde 81 ilerleme sağladık. Hedefimiz, ağustos sonu itibarıyla kaba inşaatı bitirmek ve sonraki 2 aylık periyotta da şimdiden çalışmalarına başladığımız elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerini bitirmek. Sonra da sene sonuna kadar test sürüşlerini bitirmek ve aralık ayı sonu itibarıyla hattın tamamını işletmeye açmak.”

Share
305 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.