Halk GYO’dan Kira Sertifikası İhracı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Aralık 2017

Halk GYO’dan Kira Sertifikası İhracı

Kira Sertifikalarının gelişmesi yönünde öncü çalışmalarını sürdüren Halk Yatırım, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın 100 milyon TL nominal değerli 87 gün vadeli kira sertifikası ihracını tamamladı. Yönetim sözleşmesine dayalı olarak gerçekleştirilen işlemle, Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe ilk kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmiş oldu.

 

Nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle tamamlanan işlemde, 87 gün vadeli kira sertifikasının basit getirisi vade sonunda %13,25 oranında gerçekleşecek. Halk GYO’nun fon kullanıcısı olarak yer aldığı yönetim sözleşmesine dayalı işlem, kira sertifikaları pazarının yeni oyuncusu Halk Varlık Kiralama A.Ş.’nin de ihraççı Varlık Kiralama Şirketi olarak yer aldığı ilk işlem oldu.

 

Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşmasında örnek olacak”

Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşmasının sektörün gerçek potansiyeline büyük katkı sağlayacağını ifade eden Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin şunları söyledi:

“Halk GYO olarak gayrimenkul yatırım fonları, sertifikalar ve sukuk gibi uygulamaların sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bizim öncelikli hedefimiz hissedarlarımız için paylaşılabilir ve büyüyen değerler yaratmaktır. Halk Yatırım deneyimiyle gerçekleştirdiğimiz bu ihracın gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması noktasında örnek bir işlem olacağına inanıyoruz.”

“Reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz”

Halk GYO adına gerçekleştirdikleri Kira Sertifikası ihraç işleminin bu yıl içindeki 60. sermaye piyasası ihraç işlemleri olduğunu belirten Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer şunları söyledi: “2014 yılında başladığımız Kira Sertifikası ihracı aracılık faaliyetlerinde bugüne kadar birçok ilke imza attık. Türkiye’nin ilk GYO sukuk ihracını gerçekleştirdiğimiz bu işlem de yurt içi sermaye piyasalarında yeni gelişen Kira Sertifikalarının için  önemli bir adım oldu. Türkiye’nin öncü yatırım kuruluşlarından biri olarak, reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz.”

 

 

 

Share
294 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.