Haliç’teki Dev Projelere Kötü Haber! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Kasım 2017

Haliç’teki Dev Projelere Kötü Haber!

Habertürk gazetesinin manşete taşıdığı Haliç’te kat sınırını 4’ten 10’a çıkaran haber üzerine İstanbul Büyükleşir Belediye Meclisi yeni bir karar aldı. İBB, Meclis’ten 10 kat izni çıkan alanda 5 kattan yüksek yapılara izin verilmeyeceğini açıkladı
 Mevcut planın revizesi söz konusu olunca bin kez düşünüp bir kez uygulama yapmak gerektiğini belirten Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Sekreteri Ali Hacıalioğlu, “Haliç’te gündeme gelen kaygılar bu şehir için yeni değil. Bu tür değişiklikler plan tadilatı adı altında yürütülen plansızlaşmalardır. Şehir planını delme girişimleridir” dedi.
Kat artışını şehircilik ve imar hukuku açısından uygunsuz bulan şehir planlamacıları da kararın hem yoğunluk hem de kent silueti açısından doğru olmadığını belirterek, “Kent siluetini bozar, onaylanmamalı” şeklinde tepkilerini dile getirmişti. Kamuoyunda Haliç’te 10 bin metrekarelik alanı kapsayan kat artışına izin veren plan tadilatı kararına ilişkin tartışmalar sürerken dün İBB’den açıklama geldi. İBB, söz konusu alanda kat yüksekliğinin zemin+5’ten yüksek olmasına müsaade edilmeyeceğini kaydetti. Alanda yapılması planlanan proje görselinin de paylaşıldığı 10 kata ilişkin kararla ilgili İBB açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

‘Kurum Görüşleri Alındı’

“ Adı geçen yer İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’ne aittir. Söz konusu parsel ‘T3 Ticaret+Konut’ alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için anayol tarafı olan Silahtarağa Caddesi’nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde 1220 metrekarelik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla, gerekli kurum görüşleri de alınarak “En çok 10 kattır” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü, plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin zemin+5’den yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de ‘zemin + 5’ olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.”

Share
292 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.